Opis
„W Sprawności emocjonalnej Susan David uczy czytelników, jak rozumieć niewerbalny język emocji i jak się nim posługiwać, by lepiej wyrazić to, jak się czujemy z tym, co robimy. Niezbędna lektura” (Susan Cain, autorka Ciszej, proszę)
Sprawność emocjonalna pozwala nam być w chwili bieżącej, potwierdzając lub modyfikując nasze zachowania, tak byśmy prowadzili życie zgodne z naszymi intencjami i wartościami. Nie ma tu mowy o ignorowaniu trudnych emocji i myśli. Chodzi o to, by mniej kurczowo trzymać się tych emocji i myśli, ze śmiałością i zrozumieniem patrzeć im w oczy, a potem przekraczać je, tak by w życiu mogły zaistnieć większe rzeczy.
Sprawność emocjonalna oznacza świadomość i akceptowanie wszystkich swoich emocji oraz wyciąganie nauki nawet z tych najtrudniejszych. Oznacza też wykraczanie poza wyuczone czy zaprogramowane reakcje poznawcze i emocjonalne, tak by być tu i teraz i, mając jasny odczyt bieżących okoliczności, stosownie do nich reagować, a potem działać długofalowo zgodnie ze swymi najgłębszymi wartościami.
Sprawność emocjonalna nie polega na cenzurowaniu swojej głowy czy przymuszaniu się do bardziej pozytywnego myślenia. Badania ukazują też bowiem, że próby zmiany sposobu myślenia z negatywnego („Zawalę tę prezentację”) na pozytywny („Zobaczycie, jak wszystkim szczęki poopadają”) zwykle nie odnoszą powodzenia, a mogą być nawet przeciwskuteczne.
W sprawności emocjonalnej chodzi o odprężenie się, uspokojenie oraz działanie bardziej celowe – decydowanie o tym, jak reagować na sygnały z emocjonalnego systemu ostrzegawczego.
(fragmenty książki)
No.1 Wall Street Journal bestseller
USA Today bestseller
Amazon.com Best Book of the Year