Opis
Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Rachunkowości Budżetowej, Podatków, Finansów Publicznych zostały przygotowane z myślą o księgowych jednostek sektora finansów publicznych pracujących m.in. w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach budżetowych oraz samorządowych zakładach budżetowych.
Biblioteka stanowi bogatą bazę aktualnej wiedzy merytorycznej z zakresu finansów publicznych, rachunkowości budżetowej, sprawozdawczości oraz podatków. Gotowe praktyczne narzędzia, takie jak wzory dokumentów z komentarzem czy też schematy księgowań, z pewnością ułatwią wykonywanie obowiązków i będą stanowiły przydatną pomoc w księgowaniu różnorodnych zdarzeń gospodarczych, charakterystycznych dla poszczególnych jednostek budżetowych. Dołączony do każdej części publikacji zbiór odpowiedzi na pytania pozwoli znaleźć rozwiązania w kontrowersyjnych, specyficznych nieraz sytuacjach, z którymi praktycy mogą się zetknąć w swojej pracy.
Tematem przewodnim publikacji jest sprawozdawczość z operacji finansowych w jednostkach sektora finansów publicznych. W części pierwszej omówiono zasady sporządzania sprawozdań Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ, Rb-UN, Rb-ZN oraz najczęściej popełniane błędy. Przykłady zilustrowano wypełnionymi wzorami sprawozdań wraz z objaśnieniami. Bogaty wybór pytań i odpowiedzi związanych z poszczególnymi sprawozdaniami pozwoli uniknąć pomyłek przy sporządzaniu i składaniu sprawozdań z zakresu operacji finansowych.
W części poświęconej gospodarce finansowej zaprezentowano kompleksowe opracowanie dotyczące zmian w klasyfikacji budżetowej, które w większości weszły w życie od 1 stycznia 2015 r. w związku z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
W celu ułatwienia jednostkom samorządu terytorialnego radzenia siebie z problemem deficytu budżetowego, prezentujemy garść przydatnych informacji na temat nowych sposobów finansowania długu publicznego przez te jednostki, takich jak: obligacje przychodowe, leasing zwrotny czy subrogacja.
W książce omówiono też zagadnienia podatków w instytucjach kultury, wskazując prawidłowe sposoby rozwiązania przytoczonych problemów.