Opis
Książka jest pierwszym w Polsce całościowym spojrzeniem na środki zabezpieczające w systemie prawnym. Prowadzi czytelnika przez konstytucyjne, konwencyjne, dogmatyczne, prawnoporównawcze oraz empiryczne aspekty środków zabezpieczających. Ukazuje współzależności między instytucjami prawa karnego i prawa cywilnego, które skutkują prewencyjnym pozbawieniem wolności osoby niebezpiecznej.
Analizy opierają się na badaniach spraw sądowych, których skala jest nieporównywalna do żadnych innych, dotychczasowych badań nad środkami zabezpieczającymi w Polsce: w sumie autorzy przyjrzeli się ponad 1300 sprawom z 17 miast (26 sądów, 26 prokuratur).
Książka zawiera również omówienie ustawodawstw aż 10 różnych państw, które nie jest jedynie przeglądem przepisów w ujęciu porównawczym, lecz także spojrzeniem na odmienności w praktycznym podejściu do pacjentów sądowych.
Wśród autorów opracowania znajdują się doświadczeni badacze środków zabezpieczających: doktorzy nauk prawnych, psychiatrzy, psycholog, praktycy wymiaru sprawiedliwości, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmują się teorią i praktyką stosowania przepisów o środkach zabezpieczających oraz pracą z pacjentami.