Opis
Doświadczenia ostatniego kryzysu ujawniły niską skuteczność stosowanych dotychczas rozwiązań w sferze: diagnostyki, przeciwdziałania i minimalizowania zagrożenia ryzykiem niewypłacalności. Pilna potrzeba stabilizowania finansów przedsiębiorstw i finansów publicznych w rzeczywistości postkryzysowej determinowała szereg działań o zróżnicowanej skuteczności, które miały zapewnić przywrócenie równowagi finansowej.
W opracowaniu autorzy podjęli próbę zebrania danych dotyczących stabilizowania finansów podmiotów sektora publicznego i prywatnego w turbulentnym otoczeniu. Jest to dotychczas jeden z nierozpoznanych tak szeroko obszarów badawczych, a ważny szczególnie ze względu na doświadczenia ostatniego kryzysu gospodarczego, którego skutki spotęgowały konsekwencje dokonujących się we współczesnych uwarunkowaniach przemian o charakterze demograficznym, społecznym i ekonomicznym. W opracowaniu zaprezentowano sposoby i zakres prowadzenia: działań dostosowawczych, naprawczych i sanacyjnych zaprojektowanych zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i prywatnego.
Książka jest jedną z pierwszych monografii na rynku wydawniczym, która w tak kompleksowy sposób wypełnia lukę badawczą i podejmuje problematykę zogniskowaną wokół: zaburzeń finansowych, niewypłacalności i jej diagnostyki, nierównowagi finansowej, stabilizowania finansów publicznych i finansów przedsiębiorstw, procesów dostosowawczych i naprawczych oraz narzędzi wspomagających zarządzanie finansami w warunkach kryzysu.
Opracowanie dedykowane jest specjalistom z dziedziny finansów, studentom, doktorantom, pracownikom administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcom oraz wszystkim osobom, których zainteresowania ogniskują się wokół problematyki finansów.