Opis
EUGENIUSZ JABŁOŃSKI – urodził się 22 stycznia 1934 r. we wsi Nasale, gmina Wartkowice, pow. Poddębice, woj. łódzkie w rodzinie chłopskiej jako najstarszy z sześciorga rodzeństwa. W 1952 r. skończył Państwowe Technikum Handlowe w Łęczycy, w 1957 r. Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w 1974 r. studia podyplomowe na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Dziennikarstwa UW, magister dziennikarstwa. Od najmłodszych lat brał aktywny udział w życiu społecznym, młodzieżowym, kulturalnym, samorządowym i politycznym. Korespondentem „Dziennika Łódzkiego" został mając 15 lat. Ze Stronnictwem związany od 1956 r., a z prasa ludową – od początku 1958 r.
Po studiach przez trzynaście lat pracował w ówczesnym województwie koszalińskim. Współpracował wtedy z prasą ludową, był wiceprzewodniczącym a następnie przewodniczącym ZW ZMW, członkiem Prezydium a potem wiceprezesem WK ZSL, członkiem Głównego Sądu Partyjnego ZSL, radnym wojewódzkim, działaczem TRZZ, Zrzeszenia LZS i towarzystw kulturalnych.
Od 1 marca 1970 r. przeniesiony do pracy w „Zielonym Sztandarze" – jako kierownik działu ekonomiczno-rolnego, potem zastępca redaktora naczelnego, a w latach 1986-1989 redaktor naczelny, później komentator, a obecnie stały współpracownik. W latach 1978-1986 zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Ludowego", w tym od 1980 r. w charakterze stałego korespondenta w Moskwie.
Dwukrotnie konsul RP na Wschodzie – najpierw w latach 1989-1994 w Ambasadzie polskiej w Moskwie, a w latach 1996-1999 w Konsulacie Generalnym RP w Kijowie.
Swe teksty publicystyczne poświęca głównie problemom ruchu ludowego i przemianom na wsi, sprawom społecznym, politycznym, ideowym i wychowawczym, a także wydarzeniom zachodzącym w krajach Wschodu i w środowiskach polonijnych. Wydał (wspólnie z Jerzym Kanią i Januszem Karmańskim) książkę pt. „Zielona młodość", a także „Po upadku gwiazdy czyli konsul w akcji" (o pracy w Rosji), „Wzlot. Dokąd zmierzają Polacy na Ukrainie" i inne.