Standaryzacja (zwana inaczej normalizacją) odgrywa bardzo istotną rolę w życiu społecznym, gdyż pozwala na współdziałanie produktów, oferowanych przez różnych producentów, tym samym umożliwiając wielu ludziom na świecie korzystanie z tych samych rozwiązań. Staje się ona jeszcze bardziej kluczowa dla wykorzystania potencjału ekonomicznego, jaki niesie za sobą technologia Internetu Rzeczy.
Wobec tego, że potrzeba ustalenia standardów (inaczej zwanych normami) dotyczy często rozwiązań innowacyjnych, niejednokrotnie okazuje się, że dla wdrożenia standardu niezbędne jest zastosowanie wynalazku chronionego patentem. Patent na taki wynalazek, określany jest jako patent SEP" z ang. standard essential patent. W takiej sytuacji wytwarzanie przez podmiot inny, niż uprawniony z patentu, produktu lub usługi zgodnej ze standardem, wymaga zawarcia umowy licencyjnej. Sytuacja ta w sposób istotny oddziaływuje na prawa i obowiązki zarówno podmiotów, które dostarczają innowacyjnych rozwiązań technologicznych chronionych patentami, jak i tych, które z nich korzystają w związku z implementacją norm, jednocześnie prowadząc do wielu sporów toczących się na całym świecie, co jest szczególnie widoczne w branży teleinformatycznej i motoryzacyjnej.
Monografia jest pierwszą na polskim rynku publikacją w sposób kompleksowy przedstawiającą czytelnikowi problemy prawne szeroko dyskutowane na świecie, a związane z rozwojem standaryzacji, a w szczególności dotyczące tematyki licencjonowania i egzekwowania patentów niezbędnych do wdrożenia standardów, które dotyczą styku prawa własności intelektualnej oraz prawa konkurencji.