Opis
Z przyjemnością i satysfakcją oddajemy w Państwa ręce podręcznik „Stany nagłe. Okulistyka”. Zawiera on aktualne informacje dotyczące diagnostyki, różnicowania i postępowania w stanach zagrażających widzeniu, takich jak: ostry atak jaskry, choroby naczyniowe, choroby neurookulistyczne, odwarstwienie siatkówki czy urazy narządu wzroku. Są to jednocześnie najczęstsze przyczyny zgłaszania się chorych na ostry dyżur okulistyczny.
Wielokrotnie rozpoznanie i leczenie chorób objawiających się nagłym pogorszeniem widzenia wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy okulistycznej, ale także kompleksowej oceny stanu zdrowia. Dlatego w poszczególnych rozdziałach przedstawiono szczegółowy zakres badań diagnostycznych i konsultacji wskazanych w określonych sytuacjach. Ma to pomóc w szybkim podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
Chcielibyśmy, aby z książki korzystali lekarze specjalizujący się w chorobach oczu, specjaliści pracujący na oddziałach okulistycznych oraz w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dobrze by było, aby sięgali po nią w swej codziennej praktyce również specjaliści medycyny rodzinnej. Wierzymy, że informacje tutaj zawarte pomogą ograniczyć w przyszłości liczbę nieuzasadnionych skierowań na pilne konsultacje okulistyczne na oddziale okulistyki, zwłaszcza w przypadkach tzw. czerwonego oka, w których chory może być leczony przez lekarza rodzinnego lub specjalistę w ambulatorium. W podręczniku opisano także pilne stany wymagające zaopatrzenia chirurgicznego, czas interwencji i procedury wymagające hospitalizacji.
Autorzy „Stanów nagłych. Okulistyka” są doświadczonymi specjalistami w zakresie chorób oczu, pracującymi od wielu lat w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Marka Rękasa – Konsultanta Krajowego ds. Okulistyki. Wartość rozdziałów wynika nie tylko z wiadomości opisanych w piśmiennictwie, ale również z bogatego doświadczenia praktycznego ich twórców. Opracowanie uwzględnia aktualne wytyczne Konsultanta Krajowego ds. Okulistyki w zakresie poszczególnych tematów. Mamy nadzieję, że książka spełni Państwa oczekiwania i stanie się kompendium wiedzy przydatnej w codziennej praktyce klinicznej oraz ambulatoryjnej.
Publikacja zawiera:
- wytyczne postępowania w stanach zagrażających widzeniu i przy nagłej utracie widzenia, np. ostry atak jaskry, choroby naczyniowe, choroby neurookulistyczne, odwarstwienie siatkówki, urazy narządu wzroku
- szczegółowy zakres badań diagnostycznych i konsultacji wskazanych w określonych sytuacjach
- informacje dla lekarzy rodzinnych i specjalistów w ambulatorium, które pomogą ograniczyć liczbę nieuzasadnionych skierowań na pilne konsultacje okulistyczne na oddziały okulistyki
- wskazania do pilnego leczenia operacyjnego
- procedury wymagające hospitalizacji.
Opracowanie przydatne dla lekarzy specjalizujących się w chorobach oczu, specjalistów pracujących na oddziałach okulistycznych oraz w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także dla specjalistów medycyny rodzinnej.