Opis
Całościowe, nowatorskie spojrzenie na dzieje i kulturę starożytnego Egiptu od początków państwa do czasów panowania Kleopatry, uwzględniające wyniki najnowszych badań archeologicznych. Autor stara się pokazać, dlaczego właśnie Egipcjanie stworzyli jedną z najwspanialszych cywilizacji starożytnych. Starannie dobrany materiał naukowy, składający się zarówno ze źródeł pisanych, jak i archeologicznych, posłużył mu jako podstawa do komplementarnego spojrzenia na problematykę społeczno-kulturową, religię, literaturę, teatr, medycynę i sztukę, z uwzględnieniem ich oddziaływania na obszary poza granicami politycznymi Egiptu.
Cywilizacja starożytnego Egiptu z perspektywy najnowszych badań archeologicznych.
Wybitny egiptolog, Hermann A. Schlögl, w nowatorski i barwny sposób przedstawia historię polityczną, społeczną, kulturową, obyczajową i religijną starożytnego Egiptu, począwszy od cywilizacji staroegipskiej i panowania króla Narmera, poprzez rozkwit w epokach Starego, Średniego i Nowego Państwa, następnie powolny upadek znaczenia w czasach czarnych faraonów, rządów perskich i dynastii ptolemejskiej, aż do panowania Kleopatry.
Znaczna część publikacji poświęcona jest religii egipskiej. Autor opisuje wierzenia, ceremonie, rytuały, święta i obyczaje religijne, m.in. balsamowanie i mumifikowanie ciała zmarłego króla, duchowe oczyszczenie nowego władcy, akt wyboru najwyższego kapłana. Książka zawiera również opisy grobowców, malowideł i rzeźb oraz innych zabytków architektury i sztuki.
Treść wzbogacona jest wieloma ciekawymi cytatami z odnalezionych źródeł: papirusów, hieroglifów, reliefów, inskrypcji, listów, dokumentów i utworów poetyckich. Całość uzupełniają starannie dobrane ilustracje, rysunki planów świątyń, mapy oraz bogata bibliografia.