Publikacja stanowi zbiór referatów wygłoszonych na konferencji z czerwca 2021 r. organizowanej przez ILA i WPiA US dot. m.in. aksjologii dobrego sąsiedztwa, polityki sąsiedztwa UE, współpracy Polski z sąsiadami.
Na merytoryczną zawartość oddawanej w ręce Czytelników publikacji składa się wiele zagadnień szczegółowych. Otwierają je rozważania natury ogólnej, aksjologicznej (część pierwsza), będące wprowadzeniem do pogłębionych analiz.
I tak, w części drugiej Autorzy pochylili się nad wybranymi problemami współpracy sąsiedzkiej Polski zarówno na szczeblu państwowym, jak i regionalnym, także w kwestiach wyspecjalizowanych. W części trzeciej omawiane są zaś zagadnienia polityki sąsiedzkiej Unii Europejskiej, natomiast ostatnia część monografii czwarta prezentuje wybrane wyzwania, jakie niesie za sobą sąsiedztwo, zwłaszcza to trudne, obarczone skomplikowanymi relacjami, leżącymi u ich podstaw.
Wydaje się, że choć monografia nie wyczerpuje problematyki stosunków dobrosąsiedzkich in genere, to może być inspiracją do dalszych dyskusji i prowadzenia badań naukowych.