Opis
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.), ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195 ze zm.) oraz ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860) jako organ właściwy w przyznawaniu świadczeń wskazują wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a w niektórych sytuacjach także marszałka województwa. W praktyce jednak przyznawanie świadczeń przewidzianych tymi ustawami należy do zadań ośrodków pomocy społecznej – gminnych oraz regionalnych.
Polecamy praktyczny komentarz do przepisów proceduralnych mających zastosowanie w sprawach z zakresu świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego 500+ oraz przyznawanego od 1 stycznia 2017 r. świadczenia „Za życiem”, wraz z wzorami dokumentów.
W publikacji m.in.:
charakterystyka świadczeń rodzinnych, dodatków, świadczenia wychowawczego 500+, świadczenia „Za życiem”,
omówienie przepisów proceduralnych,
wyjaśnienie budzącej wiele wątpliwości zasady „złotówka za złotówkę”,
przedstawienie instytucji koordynacji świadczeń,
szereg praktycznych przykładów,
liczne orzecznictwo sądowe,
kilkadziesiąt wzorów dokumentów: decyzji, notatek, wezwań, niezbędnych na każdym etapie postępowania.
Książka kierowana jest przede wszystkim do pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy w codziennej pracy zajmują się przyznawaniem świadczeń, a także do prawników reprezentujących klientów ośrodków pomocy społecznej.
Integralną częścią publikacji jest suplement elektroniczny ze wszystkimi wzorami dokumentów w wersji edytowalnej (format MS Word) oraz ujednoliconymi tekstami ustaw: ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Plik suplementu do pobrania przez Internet – instrukcja w książce.