Opis
Świadczenia rodzinne / komentarz to publikacja, której celem jest wyjaśnienie problemów stosowania szczególnych przepisów prawa socjalnego, jakimi są regulacje świadczeń rodzinnych. Autorki analizują poszczególne przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych oraz omawiają ich problematykę materialnoprawną i proceduralną. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom z pogranicza świadczeń rodzinnych i prawa rodzinnego, cywilnego, prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych oraz kwestiom koordynacji świadczeń rodzinnych w ramach systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej. W pracy obszernie wykorzystano dorobek literatury oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.
W komentarzu uwzględniono najnowsze zmiany przepisów w zakresie świadczeń rodzinnych dotyczące m.in.:
świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
przepisów o tzw. becikowym.
Prezentowane opracowanie jest praktycznym komentarzem, przygotowanym przede wszystkim z myślą o pracownikach organów pomocy społecznej, samorządowych kolegiów odwoławczych, sędziach sądów administracyjnych i sądów powszechnych, w szczególności wydziałów rodzinnych. Jego przejrzysta forma oraz wzbogacona o dorobek doktryny i orzecznictwo sądowe treść pozwala jednak na uniwersalne wykorzystanie go przez wszystkie osoby zajmujące się prawem socjalnym.
Opinia o książce:
(…) Komentarz autorstwa Moniki Lewandowicz-Machnikowskiej i Renaty Babińskiej-Góreckiej to najlepsza na rynku publikacja na temat świadczeń rodzinnych, którą szczerze polecam zarówno teoretykom, jak i osobom stosującym ustawę w swojej pracy zawodowej na co dzień.
Anna Kwapisz, pracownik do spraw świadczeń rodzinnych, MOPS Gogolin
Publikacja omawia m. in.:
zakres przedmiotowy i podmiotowy ustawy o świadczeniach rodzinnych,
pojęcia zdefiniowane w ustawie,
przesłanki, od których ustawodawca uzależnił nabycie prawa do zasiłku rodzinnego i poszczególnych dodatków, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka i świadczeń opiekuńczych (świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego ),
regulacje dotyczące ustalania, przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych,
kwestie koordynacji świadczeń rodzinnych w ramach systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej