Opis
Świadczenia rodzinne stanowią zagadnienie priorytetowe dla instytucji publicznych odpowiedzialnych za politykę wspierania rodzin z dziećmi. W ostatnich latach przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych podlegały często gruntownym zmianom, co spowodowało liczne trudności w realizacji obowiązków z nich wynikających.
Książka jest najbardziej aktualnym na rynku poradnikiem z zakresu świadczeń rodzinnych (stan prawny na wrzesień 2017 r. z uwzględnieniem zmian wchodzących od 1.1.2018 r.)
W książce „Świadczenia rodzinne. Procedury i zasady przyznawania prawa do świadczeń rodzinnych w praktyce” otrzymają Państwo:
szczegółowe omówienie poszczególnych świadczeń wraz z procedurą postępowania w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych,
opis procedowania w razie konieczności wzruszenia decyzji ostatecznej,
wskazówki postępowania w przypadku odwołania do organu wyższego stopnia,
liczne przykłady oraz propozycje rozwiązań rzeczywistych problemów – w tym nowych zagadnień związanych z wprowadzonymi zmianami,
rzetelne informacje, ułatwiające prawidłową interpretację przepisów,
ponad 45 wzorów dokumentów, dostępnych także w wersji elektronicznej na dołączonej płycie CD.
Publikacja zawiera omówienie nowych zagadnień, które obowiązują od 1 sierpnia 2017 r.
zmiany terminów przyjmowania i rozpatrywania wniosków,
zmiana definicji dochodu – wyliczenie dochodu z tytułu działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (przykłady),
zmiana przepisów w zakresie dochodu utraconego (przykłady), oraz zmiany wchodzące w życie we wrześniu 2017 r. i styczniu 2018 r.:
definicja szkoły,
zmiana organu odpowiedzialnego za koordynację systemów zabezpieczenia społecznego.
W publikacji uwzględniono również zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego wprowadzone w czerwcu 2017 r.
Czytelnicy otrzymają także ponad 45 wzorów dokumentów dotyczących decyzji, wniosków, zawiadomień, postanowień itd. w zakresie świadczeń rodzinnych (w tym: wniosek do banku o zwrot wypłaconych świadczeń po dniu zgonu osoby uprawnionej, decyzja o nienależnie pobranych świadczeniach na rzecz osoby innej niż uprawniona, decyzja przyznająca prawo do świadczenia rodzicielskiego, decyzja przyznająca prawo do zasiłku rodzinnego wydana z zastosowaniem zasady „złotówka za złotówkę”, decyzja zmieniająca dotycząca prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w zakresie związanym ze zmianą wysokości takiego świadczenia) – dostępnych również w wersji elektronicznej na dołączonej płycie CD.
Częste zmiany prawa prowadzą do sytuacji, w których po stronie organów zajmujących się stosowaniem ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustalających do nich prawo, pojawiają się wątpliwości związane z interpretacją przepisów.