Opis
Książka jest zapisem wspomnień Jerzego Tchórzewskiego – znanego malarza, grafika, pedagoga i działacza artystycznego, z lat 1928–1945. Zawiera bardzo osobiste wspomnienia autora, obejmujące okres od urodzenia do rozpoczęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Opisuje nieznane dotąd fakty z tego okresu życia Tchórzewskiego, wspaniale kreśli obraz polskiej prowincji w latach przed wybuchem wojny i w jej trakcie. Obraz, który – ukazując losy artysty – jest prawdą o ludziach i o wojnie.
Książka „Wspomnienia” jest przeznaczona przede wszystkim dla czytelników, którzy zainteresowani są twórczością Tchórzewskiego. Lektura jego może przyczynić się do pełniejszego zrozumienia twórczości tego wspaniałego artysty. Publikacja może także zainteresować czytelników, którzy nie znają twórczości artystycznej Tchórzewskiego, interesujących się z kolei biografiami wielkich Polaków.
W książce znajdują się zdjęcia oraz ilustracje (czarno-białe w tekście i kolorowe w we wkładce), nawiązujące do opisywanych wydarzeń, pochodzące z archiwum syna autora – Krzysztofa Tchórzewskiego.
Autor
Jerzy Tchórzewski (1928–1999) był jednym z członków-założycieli tzw. GRUPY KRAKOWSKIEJ. Od 1959 r. współpracował również z międzynarodowym ruchem PHASES, grupującym artystów o orientacji surrealistycznej. Debiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49. Po studiach przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1954 r. podjął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. Był artystą znanym w wielu krajach, czego dowodem są liczne wystawy zagraniczne oraz przyznane mu nagrody. Tchórzewski podejmował chętnie tematykę religijną. W obrazach tego nurtu, respektując tradycyjne rozwiązania kompozycyjne, stosował wszystkie niezwykłe efekty formy, faktury i kolorystyki, wypracowane w poprzednich okresach. Czyni to zeń jednego z najbardziej odkrywczych malarzy podejmujących współcześnie tematykę sakralną.
Druga część wspomnień pt. „Świadectwo oczu. Wspomnienia z lat 1946–1957” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.