Opis
Serię BIBLIOTEKA MONITORA PRAWA PRACY stanowią opracowania wyczerpująco prezentujące wybrane zagadnienia z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych.
Świadectwo pracy należy do najważniejszych dokumentów pracowniczych. Informacje w nim zawarte służą przekazaniu kolejnemu pracodawcy oraz właściwym instytucjom zobiektywizowanych i koniecznych, z punktu widzenia uprawnień pracowniczych, danych o pracowniku. Zamieszczenie niezgodnych z faktami informacji o sposobie ustania zatrudnienia, przebiegu pracy czy wykorzystanych uprawnieniach może spowodować odmowę przyznania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia przedemerytalnego lub emerytury. Konsekwencją spóźnionego wydania świadectwa lub umieszczenia niepochlebnej opinii o pracowniku może być odmowa zatrudnienia przez kolejnego pracodawcę. Za takie szkody materialnie odpowiada wystawiający świadectwo pracodawca.
Nowelizacją z 5.1.2011 r. wprowadzono do Kodeksu pracy zmiany dotyczące problematyki świadectwa pracy. W założeniu miało to doprowadzić do uproszczenia zasad wydawania świadectwa oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich, w sytuacji gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów terminowych. W praktyce okazało się jednak, że nowe regulacje są na tyle niejasne i niezrozumiałe, że wielu pracodawców ma problemy z ich stosowaniem.
W publikacji omówiono obowiązki pracodawcy związane z wystawianiem świadectwa pracy oraz przedstawiono sposoby wypełniania każdej z 21 rubryk dokumentu, ze szczególnym uwzględnieniem nowych uregulowań prawnych. Wskazano przy tym na najczęściej popełniane błędy. Ponadto w opracowaniu przedstawiono odpowiedzi na autentyczne pytania pracowników działów kadr.