Opis
Monografia księdza Zuraba Kakachishvilego – kapłana katolickiego, który ukończył w Polsce Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater” – prezentuje zarys historii Gruzji w początkach jej państwowości, w połączeniu z przenikaniem chrześcijaństwa na tereny Zakaukazia. Jest też ciekawą opowieścią o życiu i męczeństwie pierwszych chrześcijan w Gruzji. Powstała dzięki zachowanym do dziś starogruzińskim
utworom hagiograficznym. Autorami tych dzieł są często bezpośredni obserwatorzy opisywanych wypadków.
Książka została napisana bardzo przystępnym językiem. Poprzedza ją przedmowa ks. dra hab. Roberta Skrzypczaka, która pozwala umiejscowić prezentowane zagadnienia na tle całej historii męczeństwa chrześcijan.
Z kolei posłowie Autora przybliża Czytelnikowi dzieje Gruzji aż do czasów współczesnych oraz przypomina fakty będące podstawą przyjaznych relacji od wieków łączących Gruzję z Polską.
Interesującym uzupełnieniem książki jest zamieszczony na jej końcu wywiad z Autorem, pozwalający poznać codzienność życia chrześcijan w państwie rządzonym przez komunistów, niezwykłą historię kapłaństwa
księdza Zuraba, do którego Bóg wezwał go podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku, a także sytuację katolików w dzisiejszej Gruzji.