Opis
Julianna z Mont Cornillon już jako mała dziewczynka miała głębokie pragnienie uczestniczenia w świętej liturgii, a po przyjęciu Komunii chciała nawet przez tydzień trwać w milczeniu, podejmując surowe posty. Pierwszych przeżyć mistycznych doświadczyła w wieku szesnastu lat. Potem miała powtarzające się wizje dotyczące ustanowienia uroczystości ku czci Ciała i Krwi Pańskiej. Przez ponad dwadzieścia lat targowała się z Panem Bogiem, usilnie prosząc, by ową misję powierzył komuś posiadającemu większe wpływy i możliwości. W końcu jednak dała za wygraną, dzięki czemu możemy dzisiaj celebrować to wspaniałe święto. Jednak wymagało to od niej pokonania wielu przeszkód i zniesienia nawet podejrzeń o herezję.To zresztą nie było jedyne trudne zadanie, z jakim przyszło się mierzyć łagodnej i pokornej Juliannie: jako przeorysza musiała radzić sobie z licznymi problemami obyczajowymi, finansowymi i politycznymi.
Historia augustiańskiej świętej przypomina, że Bóg nigdy nie daje ciężaru ponad siły, a do swoich najdonioślejszych zadań wybiera cichych i pokornych. Może ona także dać nadzieję ludziom przeżywającym liczne kryzysy i wahania.
Książka poświęcona świętej Juliannie to również znakomita pomoc w rozwijaniu pobożności eucharystycznej. Pokazuje, jak ogromną wartość ma doświadczanie obecności Chrystusa ukrytego pod postaciami Chleba i Wina, a także celebrowanie tej największej tajemnicy wiary przez udział w procesjach w uroczystość Bożego Ciała.
Dr hab. Marta Kowalczyk jest teologiem, autorką książki Błogosławiona Dorota z Mątowów oraz wielu artykułów dotyczących historii duchowości. Wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.