Opis
Niestabilność finansowa stała się przedmiotem badań nauk ekonomicznych w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jednakże wraz z rosnącą skalą i częstotliwością kryzysów bankowych uwaga ekonomistów została zwrócona na zjawisko niestabilności sektora bankowego. Prowadzone dotychczas badania oraz wydawane publikacje stały się źródłem inspiracji i główną przesłanką do podjęcia przez Autorkę tej właśnie problematyki.
Najważniejszym celem książki jest identyfikacja i ocena skutków wykorzystywanych przez banki centralne sposobów reagowania na niestabilność sektora bankowego w gospodarce globalnej. Autorka przeanalizowała instrumenty regulacyjne i prognostyczne polityki monetarnej w systemie reagowania banków centralnych w warunkach rosnącej niestabilności sektora bankowego. W niniejszej publikacji przedstawione zostały trzy uzupełniające się filary systemu reagowania banków centralnych na zjawisko niestabilności, wśród których szczególną uwagę zwrócono na system wczesnego ostrzegania. Książka autorstwa Aleksandry Nocoń stanowi interesujące, aktualne i ważne przedsięwzięcie zmierzające do poznania oraz oceny standardowych jak i niestandardowych, w tym także nadzwyczajnych, instrumentów polityki monetarnej banków centralnych, zastosowanych wobec globalnego kryzysu finansowego, celem ograniczenia jego skutków w krótkim okresie. Na uwagę zasługuje także ambitna próba oceny rezultatów zastosowanych narzędzi niestandardowych, z punktu widzenia realnej gospodarki, finansów oraz banków centralnych. Autorka przedstawiła również zmiany w zakresie dyscypliny regulacyjnej, dokonywane przez banki centralne oraz instytucje ponadnarodowe, aby przeciwdziałać niestabilności sektora bankowego. Jak już wspomniano, szczególnie precyzyjnie zaprezentowany został system wczesnego ostrzegania banków centralnych, będący zestawem wskaźników oceny niestabilności sektora bankowego o charakterze informacyjnym i prognostycznym.
O oryginalności niniejszej publikacji stanowi rzetelność i wnikliwość prowadzonego wywodu naukowego, jak również prezentacja wyników przeprowadzonych badań. W opracowaniu podjęto próbę połączenia rozważań teoretycznych z analizą doświadczeń banków centralnych oraz banków komercyjnych, wraz ze wskazaniem możliwych sposobów reagowania władz monetarnych na niestabilność sektora bankowego.