Opis
Dzięki kolejnym książkom serii ""Teoretyczne minimum"" piękno współczesnej fizyki stało się dostępne dla wszystkich, którym niestraszne są równania matematyczne. Najpierw ukazał się tom wyjaśniający mechanikę klasyczną, a potem książka poświęcona mechanice kwantowej. Teraz, w trzecim tomie serii, Leonard Susskind i Art Friedman zajęli się klasyczną teorią pola, stanowiącą podstawę newtonowskiej teorii grawitacji i teorii elektromagnetyzmu Maxwella, oraz szczególną teorią względności Einsteina, która jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć fizyki klasycznej.
Wykorzystując najprostszy jak to możliwe opis matematyczny (ale nigdy uproszczony!), zrozumiałe diagramy i barwne postacie będące alter ego autorów, Susskind i Friedman zabierają nas w fascynującą podróż do wszechświata Einsteina.
Seria ""Teoretyczne minimum"", łącząca ścisłe, matematyczne podejście z oryginalnym humorem, jest doskonałym przewodnikiem po świecie fizyki dla wszystkich, którzy chcą wyjść poza zakres materiału dostępny w tradycyjnych książkach popularnonaukowych, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Teoria względności i teoria pola odgrywają kluczową rolę we współczesnej fizyce. W książce Susskinda i Friedmana te ważne obszary fizyki zostały wyjaśnione po mistrzowsku - z ogromną głębią, ale i z dowcipem. Prawdziwa fizyka wygląda właśnie tak, jak została tu pokazana.
Sean Carroll, autor książki ""Nowa perspektywa: pochodzenie życia, świadomości i wszechświata""
Prawdziwe arcydzieło, które na pewno wytrzyma próbę czasu. Ogromnie żałuję, że takiej książki nie było, gdy ja kiedyś poznawałem fizykę klasyczną. ""Szczególną teorię względności i klasyczną teorię pola"" czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Stephon Alexander, kosmolog, Uniwersytet Browna, autor książki ""Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata""
Leonard Susskind jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda i jednym z twórców teorii strun. Jest autorem wielu książek, między innymi ""Mechaniki kwantowej"" (napisanej wspólnie z Artem Friedmanem) i ""Teoretycznego minimum"" (które napisał razem z Georg'em Hrabowskym).
Art Friedman jest konsultantem, specjalistą od przetwarzania danych i współautorem ""Mechaniki kwantowej"". Od młodości interesuje się fizyką i stale pogłębia swoją wiedzę z tej dziedziny.