Opis
Spływ kajakiem po rzekach spokojnych albo płynących wartkim nurtem. Wycieczka tratwą. Przejażdżka rowerowa po leśnych duktach albo ścieżkach poprowadzonych w śladach dawnych kolei. A może przejażdżka drezyną rowerową? Albo wąskotorówką? Wielodniowe górskie wędrówki po szlakach pełnych ludzi albo tak opustoszałych, że spotkać na nich można tylko ciszę. Kontakt z przyrodą, ale też i poszukiwanie śladów przeszłości. Trasy pełne pamiątek po wybitnych naukowcach lub twórcach. Wielokulturowość i zabytki mniejszości etnicznych. Zamki piastowskie, pałace szlacheckie, latarnie morskie. Architektura drewniana i dziedzictwo przemysłowe.
Polska jak długa i szeroka aż kipi od różnorodnych atrakcji. Poznajmy część z nich, przemierzając 77 szlaków turystycznych: pieszych, wodnych, rowerowych, kolejowych, a także tematycznych!
Nadmorskie miasta, średniowieczne zamki, a może trasa między jeziorami lub kontemplacja widoków z najwyższych szczytów Polski? Przewodnik zawierający opisy 77 rodzimych szlaków turystycznych to zbiór niekonwencjonalnych, a przy tym ciekawych pomysłów na to, jak poznawać nasz kraj ? z perspektywy wędrowca, rowerzysty, wioślarza. Wędrówka, spływ tratwą, kręta droga pokonana rowerem lub podróż między gotyckimi świątyniami są tylko pretekstem do zagłębienia się w mało znane, a fascynujące miejsca. To prawdziwa gratka dla każdego miłośnika przyrody i historii ? zwłaszcza tej ukrytej wśród bocznych dróg.
Łukasz Supergan, autor książki Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych
O autorze książki
Beata i Paweł Pomykalscy – duet w pracy i życiu, póki co skutecznie łączący obowiązki zawodowe z zainteresowaniami. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi. Jeden raz w życiu zrobili to, co modne, czyli wybrali studia politologiczne, czego jednak nie żałują, bo studia nie przeszkadzały im w poszukiwaniu pomysłu na życie. Paweł kształcił się w dziedzinie fotografii, co zaowocowało wieloma publikacjami oraz wystawami, a Beata w językach i kulturze Słowian południowych, co doprowadziło ją do momentu, w którym napisała i obroniła doktorat związany ze współczesną Serbią. Jeszcze na studiach zaczęli przygodę z (własnymi) książkami.
Od 2008 r. tworzą cykl albumów fotograficzno-historycznych na temat śląskiego dziedzictwa potentatów przemysłowych. Wydają również przewodniki po państwach Europy (m.in. pierwszy w Polsce przewodnik po Bośni i Hercegowinie) oraz – jako miłośnicy wielkich miast – po metropoliach europejskich. Udzielają się także na rzecz promocji turystyki na swoim rodzinnym Górnym Śląsku oraz ulubionej architektury modernistycznej. Prowadzą bloga adventum.com.pl