Opis
Najbardziej niezwykła i najpiękniejsza, najbardziej wzruszająca powieść ostatnich dziesięcioleci o bezgranicznej miłości.
Jan-Philipp Sendker, dziennikarz „Sterna”, wieloletni korespondent w USA i w Azji, miał duże oczekiwania,kiedy jego debiutancka powieść Sztuka słyszenia bicia serca została opublikowana w Niemczech w 2002 roku. „Marzę, że sprzeda się 60 000 twardej oprawy w dwa tygodnie” – żartował. Sprzedało się… 6000.
Książka nie miała reklamy ani recenzji. Ale stał się cud: ludzie zaczęli ją kupować. Zakochiwali się w niej i opowiadali innym. Księgarze rekomendowali ją swoim czytelnikom.
To jedna z nielicznych książek, jakie mogę polecić każdemu klientowi i każdej klientce bez względu na ich wiek i upodobania literackie – mówili.
W ciągu pierwszego roku trzykrotnie ją wznawiano. Zaczęły ją zauważać wielkie sieci księgarskie – bo czytelnicy wciąż o nią pytali. Wkrótce twarda oprawa osiągnęła 150 000 egzemplarzy, a miękka ponad 400 000.
Dziś już w samych Niemczech przekracza milion egzemplarzy.
Dziesięć lat później Sztuka słyszenia bicia serca to międzynarodowy bestseller. Została kupiona – co bardzo rzadkie dla niemieckiej powieści – przez presti żowe wydawnictwa w 14 krajach.
W lutym 2012 roku została uznana przez Amazon za jedną z najlepszych powieści – jako jedyna wśród prozy obcej!
Oprah Winfrey polecała ją jako jedną z najlepszych powieści lata 2012.
Myślę, że to niecyniczna książka w bardzo cynicznych czasach. Daje wam trochę pewności na temat miłości i zaufania w bardzo niepewnych czasach. Wszystko, co wiem o miłości i życiu, zawarłem w tej książce – napisał autor.
Dziś Jan-Philipp Sendker, wielbiciel Murakamiego, Yu Hua, Isabel Allende i Márqueza, jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich. Wydał już trylogię (Chinese Trilogy). Ciąg dalszy Sztuki słyszenia bicia serca odniósł w Niemczech w sierpniu 2012 ogromny sukces.
Czy można kochać bezwarunkowo? Czy można być tak bezgranicznie szczęśliwym dzięki miłości, choć jest się ciężko doświadczonym przez los? To zdarza się tylko w marzeniach i w bajkach.
A jednak...
Czytając Sztukę słyszenia bicia serca, wierzy się głęboko, że taka miłość wydarzyła się naprawdę.
Opowieść obejmuje siedem dziesięcioleci, od lat 20. do 90. XX wieku, dwa kontynenty, dwie kultury, dwie filozofie życia, dwa systemy wartości.
Sławny nowojorski prawnik znika bez śladu w dzień po obronie dyplomu córki. Ani Julia ani jej matka nie rozumieją tajemniczego zaginięcia. Wszelkie próby poszukiwania prowadzą w ślepą uliczkę. Aż pewnego dnia po czterech latach Julia znajduje niewysłany list miłosny, jaki ojciec napisał przed czterdziestu laty do kobiety, o której nigdy nie słyszały.
Pragnąc rozwiązać zagadkę przeszłości ojca, Julia wyrusza do birmańskiej wioski, gdzie mieszkała adresatka listu. Tam usłyszy niewiarygodną opowieść o bezgranicznym zaufaniu i bezmiernym uczuciu – uczuciu bezwarunkowym.
Opowieść, która dowodzi, że miłość naprawdę może przenosić góry.