Opis
"Wspomnienia" obejmują historię rodziny Autora, okres jego czynnego udziału w życiu politycznym przed i w czasie wojny oraz krótkie szkice dotyczące ważnych wydarzeń historycznych bądź wybitnych postaci epoki. Wiele z nich Autor znał osobiście. "Wspomnienia" zostały napisane znakomitym, czasem gawędziarskim wręcz stylem, polszczyzną pełną polotu i wykwintu.
Kajetan Morawski (1892-1973), potomek starej szlacheckiej rodziny wielkopolskiej, dyplomata. W ciągu 7 lat przeszedł wszystkie szczeble kariery ministerialnej ze stanowiskiem ministra spraw zagranicznych włącznie. Był jednym z najmłodszych członków rządu Wincentego Witosa. Po przewrocie majowym 1926 roku Morawski wycofał się z życia politycznego i wrócił do rodzinnego majątku.
W 1936 roku Eugeniusz Kwiatkowski zaproponował Kajetanowi Morawskiemu stanowisko wiceministra w Ministerstwie Skarbu.
Po wybuchu II wojny światowej Morawski znalazł się w Rumunii, a potem w Paryżu. W październiku 1944 roku został ambasadorem przy rządzie gen. de Gaulle'a i był nim do 1945 roku, kiedy to rząd francuski, a później rządy zachodnie cofnęły swoje uznanie dla gabinetu Tomasza Arciszewskiego. Wtedy Morawski opuścił gmach ambasady.
Działał społecznie, jego mieszkanie odgrywało rolę polskiej ambasady, uczestniczył również w życiu politycznym polskiego Londynu. Był postacią bardzo piękną, świetnym pisarzem, wybitnym dyplomatą.