Opis
Nowatorski i nieszablonowy album wydany przez Muzeum II WŚ w przełomowy sposób opowiada o najważniejszych bitwach II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
W ciągu minionych dziesięcioleci powstały tysiące publikacji na temat II wojny światowej, począwszy od krytycznych analiz naukowych, a skończywszy na komiksach i ilustrowanych książkach dla najmłodszych. Twórcy książki The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics poszli własną drogą. Bazując na twardych danych statystycznych i faktach, przedstawili legendarne bitwy II wojny światowej za pomocą nietradycyjnych form przekazu.
Bez cienia przesady można stwierdzić, że prezentowana publikacja jest przełomowa pod względem eksponowania treści historycznych. Nie jest to typowy album, lecz raczej kompendium wiedzy, w którym ważne treści łączą się z odważną, nowatorską formą. Ogółem w książce wykorzystano 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. Aby lepiej przybliżyć realia epoki, zamieszczono też reprodukcje plakatów historycznych.
– Pięknie zaprojektowana i ilustrowana prezentacja głównych bitew II wojny światowej dostarcza masę informacji, w większości nowych, z polskiej perspektywy wojny, wraz z godną podziwu jasną i pouczającą relacją z szerszego ujęcia konfliktu – od Europy Zachodniej po Daleki Wschód. To doskonałe źródło dla osób badających historię tego konfliktu zbrojnego, z którego mogą się uczyć nawet specjaliści – z recenzji prof. Richarda J. Evansa.
W realizację projektu The Arithmetic of War było zaangażowanych 18 specjalistów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W efekcie powstał album składający się z 15 zasadniczych rozdziałów, których konstrukcja graficzna i tekstowa została tak zaprojektowana i zakomponowana, by dostarczyć czytelnikom jak najwięcej wiedzy i wrażeń.
W publikacji wykorzystano m.in. materiały zdjęciowe pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.