Przedstawiamy niezwykłą, opartą na faktach historię pierwszych amerykańskich astronautek – sześciu niezwykłych kobiet, które… dosłownie wleciały na karty historii na pokładzie promu kosmicznego NASA.
Gdy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku NASA wysłała astronautów na Księżyc, w grupie tej zabrakło kobiet. Ich nieobecność usprawiedliwiano tym, że do tak trudnego zadania nadają się wyłącznie wojskowi piloci doświadczalni, a więc przedstawiciele społeczności złożonej wyłącznie z mężczyzn.
Były to czasy, w których kobiet nie zachęcano do pracy naukowej. Uważano je za zbyt delikatne, jak na wymogi lotu kosmicznego. W końcu jednak NASA zmieniła zdanie i dopuściła do procesu selekcyjnego wszystkich, niezależnie od rasy i płci. Spośród ośmiu tysięcy kandydatów, zgłoszonych w 1977 roku do korpusu astronautów, wybrano elitarną szóstkę – Sally Ride, Judy Resnik, Annę Fisher, Kathy Sullivan, Shannon Lucid i Rheę Seddon.
W Szóstce uznana dziennikarka Loren Grush opisuje, w jaki sposób te wspaniałe i dzielne kobiety znosiły uciążliwą uwagę mediów, rygorystyczne kursy przetrwania i przez wiele lat przygotowywały się do obsługi wartych miliony dolarów urządzeń na orbicie. Ta niezwykła szóstka tworzyła też narzędzia, dzięki którym program kosmiczny mógł funkcjonować. Jedna z nich, Judy Resnik, poświęciła nawet życie, kiedy prom kosmiczny Challenger eksplodował czternaście kilometrów nad Ziemią.
Wszyscy oczywiście pamiętają o historycznym pierwszym locie Sally Ride, ale nie możemy zapominać, że każda z tych sześciu kobiet pozostawiła trwały ślad w historii lotów kosmicznych.
O autorce
Loren Grush jest córką dwojga inżynierów NASA, wyrastała więc otoczona ekspertami od rakiet. Aktualnie pracuje jako dziennikarka dla „Bloomberg News” specjalizująca się w tematyce kosmicznej. Wcześniej była starszym redaktorem naukowym w serwisie internetowym „The Verge” poświęconym nowym technologiom i prowadziła program online „Space Craft” pokazujący tajniki szkolenia astronautów. Publikowała też w „The New York Times”, „Popular Science” i „Nautiliusie” oraz występowała jako ekspert w licznych programach telewizyjnych.