Opis
Niniejsza książka ukazuje się jako pierwsza publikacja w nowej serii „Prawo w praktyce”.
Podstawowym walorem książek tej serii jest pokazanie praktycznego stosowania prawa z punktu widzenia prawnika. Syntetyczne objaśnienia mają uzasadniać podjęcie konkretnych decyzji i prowadzić do konkluzji: „w takiej sytuacji można zrobić…”.
W celu ułatwienia korzystania z książki wprowadzono dodatkowe pogrubienia podkreślające ważne informacje oraz piktogramy ułatwiające odnalezienie istotnych fragmentów. Przykładowe klauzule umowne ujęto w ramki, a spis wykorzystanej literatury oraz orzecznictwa zamieszczono na końcu poszczególnych części opracowania, co pozwala zapoznać się z nimi w dogodny sposób.
Transakcje przejęć i fuzji to pierwsza książka z nowej serii publikacji zajmujących się praktycznymi aspektami stosowania prawa. Została przygotowana specjalnie przez praktyków – radców prawnych i adwokatów z kancelarii Wardyński i Wspólnicy zajmujących się świadczeniem pomocy prawnej w zakresie szeroko pojętej problematyki fuzji i przejęć – dla praktyków: radców prawnych i adwokatów, a także dla aplikantów radcowskich i adwokackich.
Autorzy publikacji skoncentrowali się na praktycznym zastosowaniu poszczególnych instrumentów prawnych wykorzystywanych w transakcjach fuzji i przejęć. Całość opracowania może stanowić „mapę drogową” przykładowej transakcji tego typu.
Książkę podzielono na trzy części. Pierwsza z nich poświęcona jest przygotowaniu transakcji i obejmuje m.in. charakterystykę listów intencyjnych, umów o zachowaniu poufności, umów ramowych, modeli badania stanu prawnego składników stanowiących przedmiot transakcji. Omówiono w niej również zastosowanie umowy przedwstępnej oraz konieczność uzyskania wymaganych zgód administracyjnych. Część druga obejmuje zagadnienia, które trzeba uwzględnić w trakcie przygotowywania dokumentów transakcyjnych. Podano w niej wiele przykładów typowych klauzul umownych oraz przeanalizowano najistotniejsze i najczęściej spotykane uchybienia w procesie transakcji. W części trzeciej omówiono czynności, o których trzeba pamiętać lub z którymi nierzadko trzeba się zmierzyć po podpisaniu dokumentów transakcyjnych i zamknięciu transakcji (w tym czynności podejmowane w związku z naruszeniem umów).
Atutem tej publikacji są także objaśnienia wybranych pojęć używanych w praktyce przez prawników zajmujących się transakcjami fuzji i przejęć.