Opis
Książka dotyczy zagadnień stosunkowo nowych. Publikacji na temat skutków stresu traumatycznego jest w Polsce niewiele, a liczebność zdarzeń takich, jak przemoc w rodzinie i pracy, gwałty i rozboje oraz procent osób cierpiących z ich powodu jest podobna do wskaźników liczbowych dotyczących tego typu zjawisk w innych krajach.
Autorka wykazuje głęboką wiedzę na temat stresu traumatycznego. Prezentuje zagadnienia szczegółowo, w oparciu o bogaty materiał porównawczy, analizowany w perspektywie międzynarodowej i krajowej. Dokonuje też bardzo przydatnego dla polskich badaczy przeglądu metod służących do oceny poziomu symptomów PTSD.
Bohdan Dudek
Nasilenie wydarzeń terrorystycznych, działań zbrojnych, klęsk żywiołowych, wypadków komunikacyjnych i innych dramatycznych sytuacji skłania badaczy do analiz zjawiska określanego jako stres traumatyczny. Klinicyści coraz częściej stają przed koniecznością stawiania diagnoz i znalezienia odpowiednich terapii w odniesieniu do pacjentów, którzy przeżyli takie wydarzenia. Choć w krajach zachodnich problematyka ta podejmowana jest od ćwierćwiecza, to podstawowe kwestie związane z definiowaniem, pomiarem i określeniem stopnia rozpowszechnienia zjawisk nie zostały rozstrzygnięte. Książka uświadamia dużą wieloznaczność i brak precyzji w określaniu stresu traumatycznego i jego konsekwencji. Konstatacje w niej zawarte powinny skłonić przyszłych badaczy do dużej ostrożności i dyscypliny metodologicznej.
Kazimierz Wrześniewski