Opis
Praktyczne uwagi, dzięki którym przedsiębiorcy z branży TSL będą mieli pewność, że zawierają korzystne dla siebie umowy ubezpieczeniowe
Niniejsza publikacja w przystępny i praktyczny sposób przybliża zagadnienia związane z zawieraniem umów ubezpieczeniowych przez przedsiębiorców z branży Transport–Spedycja– Logistyka. W tej branży ubezpieczenia dotyczą nie tylko szkód komunikacyjnych, ale również innych ryzyk związanych z prowadzoną działalnością. Szkody zaistniałe w wyniku wypadków losowych powstałych w czasie transportu mogą przybierać wielkie rozmiary. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli pewność, że są objęci rzetelną i realną ochroną ubezpieczeniową.
Książka w przystępny sposób omawia tematykę założeń odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz charakteru umów zawieranych w branży TSL. W treści książki przedsiębiorcy znajdą praktyczne wskazówki na temat:
właściwego nazywania zawieranych umów;
odpowiedniego konstruowania umów i zleceń z zakresu przewozu i spedycji;
wyboru ubezpieczenia odpowiadającego charakterowi prowadzonej działalności;
właściwego rozumienia i interpretowania klauzul używanych w polisach ubezpieczeniowych;
negocjowania proponowanych warunków umów ubezpieczeniowych;
dostosowania pracy firmy i pracowników do zobowiązań podjętych wobec ubezpieczyciela;
zasad właściwego postępowania w momencie powstania szkody;
współpracy z ubezpieczycielem w toku postępowania likwidacyjnego;
odwołań od decyzji ubezpieczycieli.
W książce przedsiębiorcy znajdą również zrozumiałe i praktyczne informacje na temat:
wad i zalet poszczególnych rozwiązań proponowanych w umowach ubezpieczeniowych,
możliwości korzystania z klauzul dodatkowych,
zasadności zawierania poszczególnych typów umów oraz
treści przepisów, które obowiązują niezależnie od postanowień polis ubezpieczeniowych.
Ponadto, publikacja zawiera omówienie przykładowych stanów faktycznych, bazujących na realnych zdarzeniach. Opisy zdarzeń zostały zaczerpnięte z praktyki obsługi prawnej wielu firm transportowych i odzwierciedlają faktyczne problemy, z jakimi rzeczywiście spotykają się przedsiębiorcy. Autorki komentują opisane sytuacje oraz przedstawiają właściwe rozwiązania, z powołaniem przepisów prawnych.
W książce przywołano również szeroki wybór orzecznictwa sądów powszechnych, na nowo omówionego w celu wskazania najważniejszych twierdzeń. Przywołane orzecznictwo ma stanowić dla przedsiębiorców bazę, na której można budować swoje roszczenia w stosunku do ubezpieczycieli. Z bazy orzecznictwa można korzystać zarówno w toku postępowania likwidacyjnego przed ubezpieczycielem likwidującym szkodę, jak i w czasie ewentualnego procesu sądowego. Powołanie w toku postępowania sądowego właściwego orzecznictwa może w znaczący sposób przechylić szalę zwycięstwa na korzyść przedsiębiorcy.