Opis
Podręcznik ma na celu dostarczenie w pogłębiony sposób wiadomości o istotnych zasadach systemu ubezpieczenia społecznego, różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie, współczesnych zmianach w tym względzie na tle genezy i dotychczasowego rozwoju, wskazanie metod i kosztów jego finansowania, funkcji gospodarczych jakie spełnia, oraz skutków społecznych.
Już w 1881 roku w Niemczech ogłoszono orędzie o ubezpieczeniach społecznych, a od 1883 roku zaczęto wprowadzać je w życie.
Zrozumienie zachodzących zmian w polskim systemie ubezpieczenia społecznego ułatwia syntetyczne ujęcie problematyki. Autor nie zasypuje bowiem czytelnika ciągle zmieniającymi się przepisami, co niewątpliwie wyróżnia to opracowanie spośród innych znajdujących się na rynku księgarskim.
Do istotnych zalet podręcznika należą:
* odniesienie się do aktualnego stanu prawnego,
* pokazanie zasad funkcjonowania systemu ubezpieczenia społecznego w Polsce i na świecie w połączeniu z potrzebami gospodarki i polityką społeczną państwa,
* podanie dużej liczby przykładów,
* zamieszczenie tablicy chronologicznej rozwoju ubezpieczenia społecznego na świecie i w Polsce (czyli historia w pigułce),
* indeks,
* bogata bibliografia.
Książka jest podstawowym podręcznikiem do przedmiotu Ubezpieczenia społeczne na kierunku zarządzanie i marketing oraz na innych kierunkach, na specjalizacjach o tematyce ubezpieczeniowej. Jest również doskonałym podręcznikiem uzupełniającym do przedmiotu Polityka społeczna na kierunkach społeczno-ekonomicznym w akademiach ekonomicznych, uniwersytetach oraz uczelniach kształcących pracowników socjalnych i menedżerów służby zdrowia, a także do przedmiotu Prawo pracy na wydziałach prawa. Pozycja niezbędna jako pomoc w szkołach policealnych pracowników socjalnych oraz w szkoleniach i codziennej pracy zawodowej praktyków sektora ubezpieczenia społecznego.