Opis
Frankowi ginie telewizor. Pani Florczakowa słyszy odgłosy walki dochodzące zza sąsiednich drzwi. Jednak nie tylko przy ulicy Zielonych Misiów dzieją się podejrzane rzeczy. Chaos zaczyna ogarniać całe miasto – na komendzie policji ktoś znajduje w zamrażarce pingwina w kasku. Po Biurze Rzeczy Odnalezionych błąkają się sympatyczni kosmici, którzy stracili swój latający talerz. Klienci supermarketu „Sierżant Zygmunt” padają ofiarą tajemniczego ataku. Za tym wszystkim kryje się historia kryminalna, której rozwikłania może się podjąć jedynie Inspektor Sekcji Specjalnej. Jego przenikliwy umysł oraz refleksyjna natura pozwolą odpowiedzieć na nurtujące mieszkańców pytania. A my przekonamy się, że fantastyczne przygody zdarzają się nie tylko bohaterom z telewizji. I¬ że nic nigdy nie wygląda tak samo, zwłaszcza jeśli ma się wyobraźnię.
Inspektor zamknął okno i się odwrócił. W drzwiach stał Podinspektor. Zwykle o tej porze Podinspektor przynosił poranną kawę. Tym razem z wyraźnym zakłopotaniem, zamiast kawy, trzymał przed sobą sporych rozmiarów pudełko .
– Bawisz się w listonosza? – zażartował Inspektor.
Podinspektor bez słowa podszedł do biurka, położył na nim pudełko i gestem pokazał na jego zawartość.
W pudełku spał sobie w najlepsze ingwin. Pingwin w kasku.
– Bardzo ładny – ocenił pingwina Podinspektor. Pamiątka z wycieczki?
– Nie byłem ostatnio na wycieczce .
– To w takim razie skąd?
– Z pomieszczenia gospodarczego Centrali. Skończyło się mleko do kawy. Poszedłem, otwieram lodówkę i widzę, że jest niedomknięty zamrażalnik. Próbuję domknąć, nie mogę. Coś blokuje.
– Pingwin?
– Niezupełnie. Kij hokejowy. Miał ze sobą kij hokejowy.
– A łyżwy?
– W życiu nie widziałem pingwina na łyżwach – Podinspektor zmarszczył czoło, jak zwykle zresztą, kiedy chodziło o poważna zagadkę. – I co ty na to? – dodał po chwili.
– A ty?
– Myślę, że to jest ostrzeżenie – Podinspektor w zamyśleniu potarł brodę. Ostrzegają nas, żebyśmy dali sobie spokój, bo inaczej skończymy jak ten pingwin.
– W kasku?
– W kasku i w lodówce
(fragment)
Tomasz Trojanowski (ur. 1965) – ukończył studia pedagogiczne. Zadebiutował Kocimi historiami (1997), które przyniosły mu Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za najlepszą książkę dziecięcą roku. Opublikował także Julkę i koty (2003) oraz Kocie historie – nowe przygody (2006). Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego powieść Wielki powrót (2007), nominowana do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodzona
na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek BESTSELLEREK 2007. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, jest autorem słuchowisk i realizatorem programów telewizyjnych. Ponadto prowadzi zajęcia z dziećmi, które stara się uczyć… wyobraźni.