Poradnik omawia zasady stosowania przez podatników ulg podatkowych oraz wybranych odliczeń, zwolnień i innych preferencji podatkowych. Stanowi uporządkowane kompendium wiedzy z większości ulg dostępnych w polskim prawie podatkowym. Dzięki niej można się dowiedzieć jak zgodnie z prawem zmniejszyć podstawę opodatkowania oraz kwotę należnego podatku dochodowego.
Publikacja uwzględnia wszystkie ostatnie nowelizacje w prawie podatkowym. Należy pamiętać, że od 1.1.2022 r. wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu wprowadzone zostały m.in.: ulga na innowacyjnych pracowników, ulga na powrót, ulga 4+, ulga dla seniora, ulga na zabytki, ulga konsolidacyjna, ulga na IPO, ulga na ekspansję, ulga na terminal, ulga na prototyp, ulga na robotyzację, ulga sponsoringowa. Następnie w wyniku nowelizacji., która weszła w życie 1.7.2022 r. ustawodawca zmienił zasady stosowania ulgi na zabytki. Obecnie w kolejnej nowelizacji Polskiego Ładu z października 2022 r zmodyfikowano ulgę na ulgę na IPO oraz ulgę na złe długi.
Ponadto od 1.1.2022 r. wraz z wprowadzeniem nowych ulg podatkowych, ustawodawca dokonał szeregu modyfikacji w dotychczas obowiązujących ulgach tj. uldze rehabilitacyjnej, uldze dla młodych, IP Box, uldze B+R.
Warto również pamiętać, że w związku z trwającą wojną w Ukrainie, podatnicy mają możliwość korzystania ze szczególnej preferencji polegającej na możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów darowizn, których celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych.
Dzięki publikacji dowiesz się o:
Książka jest przeznaczona dla doradców podatkowych, przedsiębiorców, właścicieli biur rachunkowych, głównych księgowych, dyrektorów finansowych oraz innych osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi, którzy poszukują legalnych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych w przedsiębiorstwie.