Książka przedstawia konstrukcję umowy kredytu konsumenckiego, z uwzględnieniem jej prawnych, ekonomicznych i społecznych aspektów. Autor analizuje problematykę treści stosunku prawnego, a także relacje konsumenta i kredytodawcy od momentu skierowania do konsumenta przekazu zawartego w reklamie aż po sformułowanie praw i obowiązków wynikających z umowy.
Omawia m.in. takie zagadnienia jak: umowy o kredyt z oprocentowaniem zmiennym w oparciu o WIBOR, możliwość kredytowania prowizji i innych kosztów kredytu, zakres stosowania sankcji kredytu darmowego, czy też uprawnienia konsumenta w związku z nieprawidłowym dokonaniem oceny zdolności kredytowej.
Ponadto autor szczegółowo wyjaśnia:
• jakie wymogi muszą być spełnione, aby określoną czynność prawną można uznać za umowę o kredyt konsumencki,
• czy możliwe jest całkowite pominięcie określenia stopy oprocentowania w umowie o kredyt konsumencki,
• jaki rodzaj pełnomocnictwa jest niezbędny do zawarcia przez pełnomocnika konsumenta umowy o kredyt konsumencki,
• czy wynik oceny zdolności kredytowej może zależeć od zaproponowanego kredytodawcy zabezpieczenia,
• jakie roszczenie przysługuje kredytodawcy względem konsumenta, gdy ten skutecznie odstąpił od umowy, a jednocześnie nie zwrócił środków we wskazanym terminie,
• jakie są możliwości restrukturyzacji zadłużenia konsumenta.
Praktyczny charakter publikacji podkreślają przykłady orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości oraz sądów krajowych w sprawach dotyczących kredytów konsumenckich, a także pytania prejudycjalne.
Książka przeznaczona jest dla praktyków - sędziów, adwokatów, radców prawnych, jak również pracowników administracji rządowej i samorządowej. Może zainteresować menedżerów zatrudnionych u kredytodawców oraz osoby zaangażowane w sprzedaż produktów kredytowych i przedstawicieli NGO zainteresowanych doradztwem oddłużeniowym.