Opis
Umowa leasingu w przystępny sposób przedstawia legislacyjne założenia, podstawową konstrukcję i charakter prawny umowy leasingu zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i w ustawach podatkowych.
W ostatnich latach znacząco wzrosła zarówno liczba przedsiębiorców leasingowych, zawieranych przez nich umów, jak również podmiotów korzystających z leasingu, co jednoznacznie świadczy o popularności tego umownego stosunku cywilnoprawnego.
Duży wpływ na taką sytuację miało niewątpliwie unormowanie umowy leasingu w prawie cywilnym w 2000 r. i ustalenie stosownych regulacji obowiązku podatkowego w prawie podatkowym, które pozwoliły m.in. na ukształtowanie w praktyce stabilnych i w miarę jednolitych zasad obrotu leasingowego oraz ograniczenie sporów między stronami umów leasingu a organami skarbowymi.
Ze względu na sposób przedstawienia i prosty język publikacja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla praktyków, w tym zarówno dla osób wykonujących zawody prawnicze, jak i dla podmiotów zawierających umowy leasingu.
Autor jest doktorem nauk prawnych, wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalizuje się w prawie cywilnym i handlowym oraz w prawie pracy. Jest autorem monografii uwzględniających praktykę sądową i gospodarczą oraz wielu artykułów i glos.