Opis
Zamieszczone w książce opracowania dotyczą różnych aspektów problematyki związanej z podstawami zatrudniania osób - zarówno o charakterze pracowniczym, jak i niepracowniczym.
Uwarunkowania rynku pracy spowodowane zmianami w zakresie wytwarzania produktów i usług przy użyciu nowoczesnych technologii i procesy globalizacyjne spowodowały, że tradycyjne formy zatrudnienia pracowników, zapewniające im stabilizację, ochronę przed zwolnieniem, bezpieczeństwo socjalne, stały się trudne do utrzymania. W publikacji poruszono więc kwestię sposobu ukształtowania w sensie jurydycznym i instytucjonalnym zasady prawa do pracy, form prawnych i organizacyjnych jej świadczenia oraz zakresu ochrony socjalnej zatrudnionych osób.
Oprócz przedstawienia ogólnej charakterystyki umowy o pracę i umowy o zatrudnienie oraz umowy cywilnoprawnej omówiono właśnie zagadnienia dotyczące możliwości zastosowania instytucji ochronnych prawa pracy, takie jak:
- regulacje w zakresie czasu pracy, urlopów wypoczynkowych i macierzyńskich,
- ochrona trwałości zatrudnienia,
- stosowanie minimalnych stawek wynagrodzenia za pracę.
Ponadto w pracy poruszono również tematykę:
- równego traktowania osób zatrudnionych, ich wolności związkowej i ochrony ubezpieczeniowej,
- przeciwdziałania nadużyciom przy zawieraniu umów na czas określony,
- umowy uaktywniającej,
- zatrudniania dorywczego,
- pojęcia pracownika w rozumieniu art. 66 Konstytucji RP,
- odrębności w zakresie podstaw zatrudnienia członków zarządów spółek kapitałowych, funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
- zasad kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
Autorami publikacji są uznane autorytety i specjaliści z dziedziny prawa pracy. Książka zainteresuje zarówno teoretyków prawa pracy, jak i praktyków, w tym pracowników działów HR, Państwowej Inspekcji Pracy oraz przedstawicieli zawiązków zawodowych i organizacji pracodawców.