Opis
Praktyczny poradnik, który przedstawia krok po kroku, jak zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę, zarówno bezterminową, jak i terminową, zgodnie z obowiązującymi przepisami
Stan prawny: luty 2016r. - Od 22.2.2016 r. obowiązują znaczące zmiany w zakresie umów o pracę
Najważniejsze korzyści z zakupu książki to:
dogłębne omówienie treści poszczególnych umów o pracę, zasad ich zawierania i rozwiązywania,
liczne praktyczne przykłady,
wyczerpujące przedstawienie zmian przepisów prawa dotyczących umów o pracę obowiązujących od 22.2.2016 r.,
omówienie przepisów przejściowych dotyczących umów terminowych zawartych przed 22.2.2016 r. i trwających tego dnia,
szczegółowe przedstawienie trybu przekształcenia umów terminowych w bezterminowe w świetle zmienionych przepisów Kodeksu pracy,
poznanie znaczenia terminów, na jakie zawiera się umowy na czas określony i momentu uznania ich za umowy na czas nieokreślony,
przedstawienie zasad zmiany treści umów o pracę i ich rozwiązywania,
szerokie omówienie nietypowych przypadków zakończenia umów o pracę, np. rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika i wygaśnięcia umowy.
Od 22.2.2016 r. obowiązują znaczące zmiany w zakresie umów o pracę. Z katalogu tych umów zostaje usunięta umowa na czas wykonania określonej pracy, ale pojawiają się dwie przesłanki umożliwiające ponowne zawarcie umowy na okres próbny. Najważniejsze i najszersze zmiany odnoszą się do umowy zawieranej na czas określony. W miejsce dotychczasowego jednego limitu tych umów pojawiają się dwa – ilościowy i czasowy wraz z nowym katalogiem przypadków, w których limity te nie znajdują zastosowania. Wprowadzono również obowiązek informowania PIP o zawieraniu niektórych umów, którego niezrealizowanie obłożone jest karą grzywny.
W nowych regulacjach zrezygnowano ze szczególnych postanowień odnoszących się do możliwości wypowiedzenia umowy na czas określony i okresu wypowiedzenia, zrównując długość wypowiedzenia z umową na czas nieokreślony.
Wszystkie te zmiany połączone są również z zawartymi w ustawie nowelizującej skomplikowanymi przepisami przejściowymi dotyczącymi umów zawartych według dotychczasowych zasad.
Poza zmienionymi przepisami dotyczącymi umów o pracę na czas określony w niniejszej publikacji zostały także szeroko omówione zasady nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę na czas nieokreślony, z uwzględnieniem specyfiki tego typu umów – jako docelowych i zasadniczych stosunków pracy, jakie powinien zawierać pracodawca z pracownikiem.
W książce znaleźć można analizy przypadków, w których umowa terminowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Znaczenie będą tu miały limity terminowe i ilościowe umów, obowiązujące po nowelizacji Kodeksu pracy. Omówione zostaną także nietypowe przypadki przekształcenia umów terminowych w bezterminowe i odwrotnie – umów na czas nieokreślony w umowy na czas określony. Ten ostatni przypadek – choć ściśle limitowany przez judykaturę – nie jest jednak do końca wykluczony.
Ponadto w publikacji szeroko zostały omówione nietypowe przypadki zakończenia umów o pracę, przewidziane w KP. Chodzi tu m.in. o przypadki wygaśnięcia umów o pracę z powodu śmierci pracownika, jego tymczasowego aresztowania czy zgonu pracodawcy, a także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy. Ten ostatni sposób rozwiązania umowy o pracę coraz częściej pojawia się na wokandach sądowych jako źródło sporów pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, o czym świadczy szeroko przytoczone w treści ksiażki orzecznictwo z ostatnich kilku lat.