Praktyczne opracowanie ponad 110 wzorów umów i pism z zakresu zamówień publicznych!
Opracowanie zawiera szczegółowe zestawienie wzorów dokumentów z zakresu zamówień publicznych oraz koncesji na roboty budowlane lub usługi wraz z niezbędnymi komentarzami oraz dorobkiem praktyki orzeczniczej. Dodatek stanowi płyta CD zawierająca edytowalne wersje wzorów zamieszczonych w opracowaniu, stanowiące nieodzowną pomoc w codziennej pracy.
Pozycja jest odpowiedzią na wątpliwości Czytelników, jakie powstały w związku z wejściem życie nowej ustawy z 11.9.2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) z dniem 1.1.2021 r.
Ustawa ma na celu kompleksowe uregulowanie materii zamówień publicznych stanowiących umowy o charakterze odpłatnym zawierane pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, których przedmiotem jest nabycie przez zamawiającego robót budowlanych, dostaw lub usług od wybranego wykonawcy.
Celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na maksymalnej efektywności i przejrzystości udzielanych zamówień publicznych, Konieczne stało się również zwiększenie przejrzystości i spójności regulacji w zakresie zamówień publicznych. Ustawa jest także odpowiedzią na wyzwanie postawione w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której wskazano, że zamówienia publiczne są jednym z obszarów, których usprawnienie może przyczynić się do zapewnienia stałego wzrostu gospodarczego kraju przez prowadzenie zrównoważonej polityki gospodarczej sprzyjającej zapobieganiu wykluczeniu społecznemu i gospodarczemu.
Autorzy w sposób kompleksowy wyjaśniają najbardziej nurtujące kwestie, nie ograniczając się przy tym tylko do zaprezentowania wzoru danego pisma. Wprowadzają także nowe, wartościowe klauzule, a te dotychczasowe aktualizują oraz wzbogacają o nowy dorobek praktyki, w tym orzecznictwo sądowe i Krajowej Izby Odwoławczej.
W publikacji zostały uwzględnione najbardziej istotne zagadnienia, w tym przede wszystkim dotyczące:
planowania, przygotowania i prowadzenia postępowań o zamówienia publiczne,
kwalifikacji podmiotowej wykonawców,
zdefiniowania zamawiających sektorowych, praw szczególnych i wyłącznych oraz działalności sektorowej,
podstawowych trybów udzielania zamówień sektorowych,
nowej, uproszczonej procedury dla zamówień o wartości szacunkowej nieprzekraczającej progów unijnych.
Publikacja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych problematyką zamówień publicznych i koncesji na roboty budowlane i usługi oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Kierowana jest przede wszystkim do osób uczestniczących w rynku zamówień publicznych.
Ponadto pomocna będzie także zarówno dla zamawiających, wykonawców oraz dla ich pełnomocników będących adwokatami bądź radcami prawnymi, jak i dla organów rozstrzygających spory zamówieniowe, podmiotów świadczących usługi doradztwa z zakresu prawa zamówień publicznych oraz osób wykonujących kontrolę zamówień publicznych.
Warto podkreślić, że Autorzy omawiają zagadnienia z uwzględnieniem potrzeb teorii i praktyki, przez co książka stanowi również nieocenioną pomoc dla aplikantów i studentów prawa.