W publikacji omówiono problematykę kontraktów zawieranych w przestrzeni publicznej z uwzględnieniem najnowszych trendów teoretycznoprawnych. Umowy w administracji są często wykorzystywane przy realizacji zadań publicznych a ich stosowanie wymaga rozważenia, czy umowa jest w pełni objęta swobodą kontrahowana, stanowi alternatywę dla decyzji administracyjnej, czy też łączy w sobie elementy prywatno- i publicznoprawne.
Opracowanie ma charakter porządkujący powyższe zagadnienia i stanowi narzędzie umożliwiające określenie reżimu prawnego jakiemu poddana jest konkretna umowa. Autorzy wskazali elementy konstrukcyjne umowy publicznoprawnej, co umożliwi ich wyodrębnienie, a także tryb kontroli takich umów, co pozwoli wskazanie właściwej drogi ich wzruszania.
Publikacja jest przeznaczona dla pracowników administracji, przedsiębiorców, adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów i doradców podatkowych. Zainteresuje przedstawicieli nauki oraz studentów prawa i administracji.
"Atrakcyjność wydawnicza recenzowanej pracy wynika przede wszystkim z jej kompletności - przejawiającej się w tym, że omówiono w niej wszystkie węzłowe problemy w zakresie umów w administracji publicznej. Jednocześnie praca nie jest tylko komentarzem zastanego stanu prawnego, ale również zawiera propozycje de lege ferenda. Książka jest więc kompendium wiedzy o umowach w administracji publicznej, przydatnym dla praktyków, jak i inspiracją dla przedstawicieli doktryny prawa".
Prof. dr hab. Mirosław Wincenciak