Opis
Uniwersytet Gdański jest uczelnią dojrzałą, z ponad pięćdziesięcioletnią historią i ugruntowaną strukturą organizacyjną. Jej dzieje, mimo że udokumentowane w licznych publikacjach, nie są w pełni rozpoznane i kryją wiele białych plam. Niniejszy zbiór ma na celu odkrycie niektórych z nich.
Opracowanie zawiera dokumenty związane m.in. z powołaniem i kształtowaniem się Uniwersytetu, życiem społecznym i politycznym na uczelni, sprawami studenckimi oraz sytuacja materialną zarówno pracowników, jak i studentów. Dokumenty obejmujące pierwsze 25 lat UG (z kilkoma wyjątkami sięgającymi okresu funkcjonowania jego poprzedniczek Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie) podzielono na pięć chronologicznych działów, których tytuły odnoszą się do kolejnych etapów działalności UG: genezy, pierwszej dekady istnienia, karnawału Solidarności, lat osiemdziesiątych XX w., czasu przemian.
Źródła opublikowane w tomie pochodzą ze zbiorów wielu instytucji, m.in. Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Mogą one stanowić materiał do badań zarówno dla historyków, pedagogów, politologów, jak i wszystkich zainteresowanych dziejami gdańskiej Alma Mater na tle zachodzących przemian społecznych i politycznych.