Opis
Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzn. „upadłość konsumencka”) została wprowadzona do polskiego systemu prawnego w 2008 r., przy czym ustawa weszła w życie 31.3.2009 r. Główną przesłanką wprowadzenia tego typu regulacji była konieczność zapewnienia, zadłużonym osobom fizycznym, które nie są w stanie samodzielnie spłacić długów, możliwości oddłużenia się. Jednakże niewydolność przepisów regulujących tę kwestię doprowadziła do wprowadzenia zmian w grudniu 2014 r. w Prawie upadłościowym i naprawczym (w szczególności w części dotyczącej upadłości konsumenckiej). Nowelizacja złagodziła dotychczasowe wymogi, zachowując podstawowe założenia tej instytucji, aby uniknąć sytuacji, w której osoby zadłużają się, przy czym dążą do uniknięcia odpowiedzialności z tego tytułu.
Komentarz nie tylko skupia się na omówieniu wprowadzonych zmian, ale poprzedzony jest wstępem, w którym autorzy wskazują:
regulacje, będące przyczyną braku wydolności upadłości konsumenckiej w Polsce,
zasadniczą koncepcję zmian i jej główne cele,
stosowne odniesienie co do problematyki dalszych przekształceń w Prawie upadłościowym i naprawczym oraz w zakresie oddłużenia osób fizycznych.
W dalszej części publikacji przedstawiono komentarz do przepisów ustawy zmieniającej z 29.8.2014 r., w szczególności zagadnienia dotyczące m.in.:
zwiększenia zakresu podmiotowego stosowania ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze,
zwiększenia zakresu zasady optymalizacji o możliwość umorzenia zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeśli jest to możliwe – zaspokojenia roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu,
kosztów postępowania upadłościowego,
możliwości umorzenia wszystkich zobowiązań dłużnika, bez zaspokojenia wierzycieli,
upadłości konsumenckiej a możliwości zachowania nieruchomości,
zmian w przypadku ogłoszenia upadłości przy posiadaniu tylko przez jednego wierzyciela.
Komentarz oprócz, podstawowych zagadnień z związanych z tematyką upadłości konsumenckiej zawartych w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze, omawia zmiany wprowadzone do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie rozszerzenia podmiotów wpisywanych z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych o osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jeżeli ogłoszono ich upadłość a także o wykreślenie z urzędu z rejestru tych osób jeżeli ich zobowiązania zostały umorzone prawomocnym orzeczeniem sądu a także do ustawy kosztach sądowych w sprawach cywilnych w zakresie opłat od wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Niniejsza publikacja zalicza się do klasycznych komentarzy, które dokładnie oraz precyzyjnie omawiają wszystkie kwestie związane z upadłością konsumencką po nowelizacji, a autorzy zaliczają się do grona osób bezpośrednio powiązanych z prawem upadłościowym, co stanowi gwarancję rzetelnego podejścia do stworzonego Komentarza.
Skierowany jest nie tylko do dłużników starających się o upadłość konsumencką, ale także do adwokatów czy radców prawnych specjalizujących się w tej dziedzinie, wierzycieli uczestniczących w upadłości konsumenckiej, np. banków, sędziów, syndyków, komorników oraz studentów.