Opis
Upadłość spółdzielni mieszkaniowej, dewelopera oraz towarzystwa budownictwa społecznego stanowi komentarz do wybranych przepisów regulujących tematykę umiejscowioną w różnych ustawach dotyczących runku nieruchomości. Na całość rozprawy składają się trzy części.
Autor, wybitny znawca przedmiotu i doświadczony praktyk w stosowaniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, w przystępny i precyzyjny sposób przedstawia problemy interpretacyjne związane ze stosowaniem wymienionych poniżej uregulowań. Prezentowana publikacja zawiera:
omówienie wielu możliwych stanów faktycznych i związanych z nimi problemów jurydycznych wynikających z nieścisłości w interpretacji przepisów prawa,
aktualny stan prawny i bogate orzecznictwo,
najważniejsze zmiany jak np. omówienie kontrowersyjnej, negatywnie ocenianej w środowisku prawniczym regulacji dotyczącej upadłości tzw. dewelopera zawartej w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
W książce omówiono wybrane przepisy poszczególnych ustaw, dotyczących:
upadłości spółdzielni mieszkaniowej:
– ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15.12.2000 r.,
– ustawa Prawo spółdzielcze z 16.9.1982 r.,
– ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze z 28.2.2003 r.;
upadłości dewelopera:
– Prawo upadłościowe i naprawcze z 28.2.2003 r.,
– ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 16.9.2011 r. (ustawa deweloperska),
– ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r.;
upadłości towarzystwa budownictwa społecznego:
– ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 26.10.1995 r.,
– Kodeks spółek handlowych z 15.9.2000 r.
Komentarz skierowany jest przede wszystkim dla osób zawodowo zajmujących się stosowaniem prawa – sędziów, radców prawnych, adwokatów, notariuszy jak również osób spoza grona prawników. Ponadto adresatami komentarza są także deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.
Polecany jest również dla syndyków, zarządców i nadzorców sądowych, osób przygotowujących się do egzaminu na licencję syndyka, aplikantów radcowskich, adwokackich oraz studentów prawa, zainteresowanych powyższą tematyką.