Opis
Autor kompleksowo analizuje problematykę upadłości trans granicznej w prawie wspólnotowym, która zyskała na znaczeniu w związku z rozwojem wspólnotowego rynku wewnętrznego oraz występowaniem wspólnotowej konkurencji.
Poddając analizie wspólnotową regulację w zakresie upadłości trans granicznej – rozporządzenie 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego, dyrektywę 20001/17 w sprawie reorganizacji i likwidacji zakładów ubezpieczeń oraz dyrektywę 2001/24 w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych – Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy regulacja ta zapewnia skuteczne i sprawne funkcjonowanie trans granicznych postępowań upadłościowych, czy zapewnia przewidywalność i przejrzystość rozstrzygnięć sądów państw członkowskich w sprawach upadłościowych oraz czy gwarantuje dostateczną ochronę praw wierzycieli.
Opracowanie może stanowić istotną pomoc w procesie stosowania prawa dla praktyków zajmujących się upadłością w restrukturyzacją przedsiębiorstw (sędziów, adwokatów, radców prawnych i syndyków), a także źródłó wiedzy dla studentów prawa i aplikantów.
Monografie Prawnicze to seria, w której ukazują się publikacje omawiające w wyczerpujący sposób określone instytucje czy zagadnienia prawne. Adresujemy je przede wszystkim do prawników poszukujących wnikliwego ujęcia tematu, łączącego teorią (poglądy doktryny, elementy prawnoporównawcze) i praktykę (bogaty wybór orzecznictwa). A tego – ze względu na brak miejsca – nie znajdziemy nawet w komentarzach.