Opis
Komentarz stanowi szczegółowe i kompleksowe omówienie przepisów ustawy z 17.12.2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz bazuje na najnowszym tekście jednolitym z 6.3.2018 r., t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 573. Publikacja stanowi szczegółowe omówienie zagadnień przedmiotowej dziedziny, zawiera również szereg przykładów kompleksowo wyjaśniających poszczególne rozwiązania i mechanizmy, dzięki czemu ma on walor praktyczny.
Pozycja wyczerpująco omawia zagadnienia takie jak:
dopuszczalność drogi postępowania grupowego,
zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy,
właściwość rzeczowa sądu,
przesłanki wszczęcia postępowania grupowego,
elementy pozwu zbiorowego,
tytuły egzekucyjne.
Pozycja zawiera najnowsze zmiany legislacyjne, zawarte m.in. w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933), której celem jest poszerzenie zakresu przedmiotowego zastosowania ustawy, zniwelowanie problemu długotrwałości rozpoznawania spraw przez sądy, trudności i uciążliwości związanych z dochodzeniem świadczeń pieniężnych oraz rozwianie wątpliwości interpretacyjnych powodujących zmniejszenie efektywności rozpoznawania spraw o ustalenie odpowiedzialności w postępowaniu grupowym.
Pozycja skierowana jest do szerokiego grona osób m.in. do osób zainteresowanych wszczęciem postępowania grupowego, pracowników administracji, pracowników naukowych oraz sędziów. Stanowi ona również nieodzowną pomoc dla praktyków prawa, w tym adwokatów, radców prawnych specjalizujących się w tej dziedzinie, a także jest cenną bazą wiedzy dla aplikantów zawodów prawniczych, studentów oraz wolnych słuchaczy zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z zakresu postępowań grupowych.