Opis
Stan prawny na 1 lutego 2011 roku.
Publikacja przedstawiająca nową instytucję w polskiej procedurze cywilnej, która umożliwia rozstrzygnięcie o roszczeniach różnych podmiotów w jednym postępowaniu grupowym.
Komentarz zawiera cenne wskazówki dotyczące kluczowych zagadnień w postępowaniu grupowym – rodzajów roszczeń, których można dochodzić w tym postępowaniu, tworzenia i zmian w składzie grupy, przesłanek dopuszczalności postępowania, wymogu ujednolicenia wysokości roszczeń pieniężnych, a także treści i granic prawomocności wyroku. Wnikliwą analizę poszczególnych przepisów o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – zarówno w kontekście unormowań Kodeksu postępowania cywilnego, jak i innych ustaw – poprzedza ogólna charakterystyka postępowania grupowego.
Książka adresowana jest do praktyków – przede wszystkim sędziów, radców prawnych i adwokatów występujących przed sądem w sprawach cywilnych, a także do aplikantów radcowskich i adwokackich.
Monika Rejdak – doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego UMCS w Lublinie, członek zespołu ds. problematyki konsumenckiej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, działającej przy Ministrze Sprawiedliwości. Autorka specjalizuje się w prawie cywilnym procesowym, a także materialnym.