Opis
Stan prawny na 15 lipca 2014 roku
Prezentowany komentarz wyjaśnia treść przepisów ustawy o kuratorach sądowych, ich genezę, związki z innymi aktami prawnymi, jak też problemy w realizowaniu ustawy. Ujmuje instytucje prawne związane z kuratelą w ujęciu historycznym. Pozwala to przedstawić ustawę jako kompletne stadium ewolucji norm prawnych określających kuratelę sądową w Polsce. Przywołanie dawnych tekstów źródłowych i aktów archiwalnych pokazuje ciągłość koncepcji polskiej kurateli sądowej, stworzonej i konsekwentnie realizującej zadania wychowawczo-resocjalizacyjne i diagnostyczne dla sądów rodzinnych i karnych. Komentarz przedstawia instytucję kurateli sądowej jako spójny system, jeden z podsystemów sądownictwa i szerzej – wymiaru sprawiedliwości.
Drugie wydanie publikacji zostało uaktualnione i uwzględnia dokonane w ciągu ostatnich kilku lat nowelizacje komentowanej ustawy oraz innych ustaw, które wpływają na zakres zadań kuratorów sądowych, m.in. ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, ustawy – Kodeks karny wykonawczy. Ponadto podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na wątpliwości i problemy związane ze stosowaniem ustawy o kuratorach sądowych, które ujawniły się od czasu pierwszego wydania komentarza.
Publikacja jest adresowana przede wszystkim do kuratorów sądowych i aplikantów kuratorskich, ale także do sędziów, studentów resocjalizacji i pedagogiki, przedstawicieli zawodów i służb społecznych współpracujących z kuratorami sądowymi.
Tadeusz Jedynak – kurator specjalista, kurator okręgowy w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ekspert Krajowej Rady Kuratorów, uczestniczył w pracach legislacyjnych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP dotyczących zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, doktor nauk humanistycznych.
Krzysztof Stasiak – kurator specjalista, kurator okręgowy w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, z wykształcenia prawnik i historyk, ekspert Krajowej Rady Kuratorów, uczestniczył w pracach legislacyjnych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP dotyczących wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.