Opis
Prezentowana publikacja to kompleksowy komentarz omawiający ustawę z 29.8.1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1771).
Listy zastawne odgrywają znaczącą rolę pośród instrumentów pozyskiwania finansowania przez instytucje kredytowe zyskując również znaczenie międzynarodowe. Od wielu lat stanowią kluczowy instrument w pozyskiwaniu finansowania długoterminowego przez banki i inne instytucje finansowe. Ostatni rok był czasem, w którym banki hipoteczne mogły rozpocząć działalność w nowej odsłonie. Skala emisji polskich listów zastawnych istotnie się zwiększyła nie tylko na rynku krajowym ale również poprzez ekspansje na rynki zagraniczne. Stąd istnieje potrzeba podsumowania dorobku legislacyjnego dotyczącego banków hipotecznych, w szczególności w kontekście ostatnich zmian legislacyjnych.
Publikacja zawiera wszystkie ostatnie zmiany, m.in. wprowadzone ustawą z 24.7.2015 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1259), które weszły w życie 1.1.2016 r. Nowelizacja ta wprowadza wiele zmian będących odpowiedzią na oczekiwania sektora bankowego, ułatwiając przeprowadzenie emisji listów zastawnych oraz wprowadzając liczne udogodnienia dla ich nabywców. Jednym z celów przyświecających wprowadzeniu tych zmian jest ograniczenie ryzyka płynności znajdującego się po stronie banków udzielających kredytów hipotecznych.
Najważniejsze zmiany obejmują także:
wprowadzenie nowych wymogów dla banków hipotecznych oraz doprecyzowanie obowiązków informacyjnych dla emitentów listów zastawnych;
wzmocnienie ochrony inwestorów – nabywców listów zastawnych;
zmniejszenie obciążeń podatkowych ponoszonych przez nabywców listów zastawnych;
zwiększenie płynności listów zastawnych.