Komentarz zawiera szczegółowe omówienie ustawy z 5.8.2010 r. o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 742 ze zm.).
W publikacji przedstawiono zagadnienia dotyczące:
- klasyfikowania, organizowania i przetwarzania informacji niejawnych;
- postępowania sprawdzającego prowadzonego w celu ustalenia, czy osoba nim objęta daje rękojmię zachowania tajemnicy;
- postępowania prowadzonego w celu ustalenia, czy przedsiębiorca nim objęty zapewnia warunki do ochrony informacji niejawnych;
- organizacji kontroli stanu zabezpieczenia informacji niejawnych;
- ochrony informacji niejawnych w systemach teleinformatycznych;
- stosowania środków bezpieczeństwa fizycznego w odniesieniu do informacji niejawnych.
W publikacji uwzględniono najnowsze zmiany legislacyjne do ustawy, w tym m.in.:
- ustawę z 22.7.2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1933), wprowadzającą do komentowanej ustawy zmiany o charakterze dostosowującym, wynikające przede wszystkim z utworzenia Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej;
- ustawę z 11.3.2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2305), wprowadzającą zmiany związane z rozwiązaniami informatycznym w zakresie wdrażania systemów uzbrojenia.
Publikacja adresowana jest przede wszystkim do organów władzy publicznej, a w szczególności organów administracji rządowej, organów jednostek samorządu terytorialnego, a także innych podległych wymienionych organom jednostek organizacyjnych lub przez nie nadzorowanych, sądów i trybunałów, organów kontroli państwowej i ochrony prawa, przedsiębiorców zamierzających ubiegać się albo ubiegających się o zawarcie umów związanych z dostępem do informacji niejawnych lub wykonujących takie umowy albo wykonujących na podstawie przepisów prawa zadania związane z dostępem do informacji niejawnych.