Opis
WAŻNE ZAGADNIENIA W GOSPODACE ODPADAMI
Książka jest komentarzem do ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.) i zastępuje dotychczas obowiązującą ustawę z 27.4.2001 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.), której niektóre przepisy przejściowo obowiązują, ale maksymalnie 3 lata, czyli do 23.1.2016 r.
Komentowana ustawa implementuje do polskiego porządku prawnego 13 dyrektyw – aktów prawa Unii Europejskiej z zakresu gospodarki odpadami, w tym w szczególności dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19.11.2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy (Dz.Urz. z 2008 r. L 312, s. 3).
Każdy przedsiębiorca, jak również każdy posiadacz odpadów, chcący zgodnie z prawem, czyli przede wszystkim zgodnie z zasadami gospodarki odpadami, wytwarzać, transportować, zbierać lub przetwarzać odpady, musi postarać się poza pewnymi wyjątkami o uzyskanie w tym zakresie stosownych uprawnień, których szczegółowe warunki określają komentowane przepisy.
NOWE ROZWIĄZANIA PRAWNE
Nowa ustawa wymusza na podmiotach modyfikacje zarówno w samych procesach technologicznych związanych z gospodarką odpadami, jak i zmienia wymogi formalno-prawne dotyczące tego zagadnienia oraz sprawozdawczości.
Do najważniejszych nowości należy utworzenie w ciągu 3 lat Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (tzw. BDO), która zastąpi obecne bazy. W ramach BDO prowadzony będzie rejestr podmiotów, który zastąpi dotychczasowe rejestry, znacznie je poszerzając.
W nowej ustawie pojawiły się nowe definicje, takie jak: sprzedawca odpadów (dealer), pośrednik w obrocie odpadami (broker) i zapobieganie powstawaniu odpadów. Także niektóre dotychczasowe terminy zostały istotnie zmienione.
Ponadto, uprawnienia wymagane do prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów zostały określone jako zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
W nowej ustawie umieszczono także wszystkie przepisy z zakresu sprawozdawczości, które dotąd regulowało 6 ustaw, oraz wprowadzono dwa rodzaje sprawozdań: 1) o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz 2) o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
PRAKTYCZNE PODEJŚCIE DO TEMATU
Autorzy eksponują szczególnie nowe zagadnienia prawne na tle przepisów obowiązujących dotychczas, także przy uwzględnieniu interpretacji Ministerstwa Środowiska. Komentarz w sposób praktyczny przedstawia zagadnienia prawne związane z gospodarką odpadami, przybliżając tę skomplikowaną tematykę Czytelnikom.
AUTORZY-PRAKTYCY
Aneta Mostowska – radca prawny, prowadzi kancelarię zajmującą się obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa gospodarczego i prawa ochrony środowiska,
Łukasz Budziński – adwokat, prowadzi kancelarię zajmującą się obsługą przedsiębiorców w zakresie prawa gospodarczego i prawa ochrony środowiska,
Joanna Wilczyńska – mgr inż. inżynierii środowiska, konsultant – ekspert ochrony środowiska, w tym zmian legislacyjnych w tej dziedzinie, od wielu lat pracuje dla firmy zajmującej się konsultingiem w zakresie ochrony środowiska.
SZEROKIE GRONO ODBIORCÓW
Komentowany akt prawny ma istotne znaczenie dla każdego wytwórcy i posiadacza odpadów, w tym szczególnie dla przedsiębiorców, którzy zajmują się gospodarką odpadami.
Komentarz powinien cieszyć się więc głównie zainteresowaniem przedsiębiorców, ale także zainteresowaniem prawników praktyków: radców prawnych i adwokatów obsługujących przedsiębiorców oraz organów ochrony środowiska i organów inspekcji ochrony środowiska. Książka będzie także przydatna dla pracowników organów administracji samorządowej zajmujących się gospodarowaniem odpadami oraz osób zajmujących się profesjonalnie zarządzaniem nieruchomościami.