Opis
To pierwszy na polskim rynku wydawniczym komentarz do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Publikacja - poza obszernym omówieniem przepisów ustawy - przedstawia również jej genezę oraz istotę zjawiska przemocy, w tym policyjne i sądowe dane statystyczne, a także modelowe rozwiązania funkcjonujące w Europie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wynikające z ustawy obowiązki i zadania przedstawicieli organów samorządu terytorialnego, funkcjonariuszy Policji, prokuratorów i sędziów przedstawione zostały w kontekście zobowiązań międzynarodowych Polski, określonych w ratyfikowanych konwencjach i traktatach.
W publikacji omówione zostały także instytucje i procedury wynikające z ostatniej, uchwalonej w 2010 r., nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz innych aktów prawnych, jak gminne zespoły interdyscyplinarne czy - wzbudzające wiele kontrowersji na etapie prac sejmowych - odebranie dziecka z rodziny przez pracownika socjalnego oraz zakaz stosowania kar cielesnych.
Książka zawiera również przydatne teksty aktów prawnych - ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i wydanych do niej aktów wykonawczych oraz Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.