Publikacja prezentuje zagadnienia związane z umową dystrybucji jako nienazwaną umową pośrednictwa handlowego w kontekście ustawowego prawa odstąpienia od umowy.
Zasadnicza część publikacji dotyczy reguł rządzących ustawowym prawem odstąpienia od umowy dystrybucji, potencjalnych podstaw dla skorzystania z tego uprawnienia oraz jego konsekwencji, zarówno dla samej umowy dystrybucji, jak i dla powiązanych z nią umów wykonawczych.
Książka obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące prawa umów handlowych oraz prawa zobowiązań, w tym ustawowego prawa do odstąpienia od umów wzajemnych. Szczegółowo omówiono następujące zagadnienia:
- umowa dystrybucji w prawie polskim - umowa dystrybucji jako: umowa nienazwana o świadczenie usług pośrednictwa handlowego, umowa ramowa, stanowiąca źródło stosunku zobowiązaniowego o charakterze trwałym oraz umowa wzajemna; reżim prawny umowy dystrybucji w polskim prawie i wg. DCFR; umowa dystrybucji i umowy wykonawcze.
- przesłanki ustawowego prawa do odstąpienia od umowy dystrybucji - odstąpienie od umowy w polskim prawie cywilnym, ustawowe prawo do odstąpienia od umowy dystrybucji z powodu naruszenia zobowiązania wynikającego z tej umowy, forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy dystrybucji, interpretacja oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy, zastrzeżenie umownego prawa odstąpienia a możliwość skorzystania z ustawowego prawa do odstąpienia, relacja pomiędzy ustawowym prawem do odstąpienia od umowy a prawem do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów;
- skutki skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od umowy dystrybucji dla tej umowy i zobowiązań z niej wynikających - skutki skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od umowy, stosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, skutek odstąpienia od umowy dystrybucji dla tej umowy, odstąpienie od umowy dystrybucji a causa tej umowy, odszkodowanie należne wierzycielowi w związku z odstąpieniem od umowy dystrybucji, kary umowne a odstąpienie od umowy dystrybucji, rażące wygórowanie kary umownej za odstąpienie od umowy, obowiązki pozostające w mocy po odstąpieniu od umowy dystrybucji;
- konsekwencje realizacji ustawowego prawa odstąpienia od umowy dystrybucji w kontekście powiązań z umowami wykonawczymi - skutki odstąpienia od umowy dystrybucji dla umów wykonawczych, świadczenie z umów wykonawczych sprzedaży a bezpodstawne wzbogacenie, zobowiązanie do zwrotnego nabycia towarów i zapasów.
Przeprowadzona analiza stanowi podstawę do sformułowania konkluzji dotyczących pojęcia i regulacji umowy dystrybucji oraz możliwości skorzystania z ustawowego prawa odstąpienia od takiej umowy i skutków, do jakich ono prowadzi. Omawia także wpływ, jaki powiązania między umową dystrybucji a umowami wykonawczymi wywierają na realizację i konsekwencje ustawowego prawa odstąpienia.
Książka jest adresowana przede wszystkim do radców prawnych i adwokatów, sędziów, ekonomistów, studentów, pracowników naukowych oraz osób zainteresowanych prawem cywilnym i handlowym, a w szczególności tematyką związaną z umowami handlowymi.