Opis
W publikacji przedstawiono klasyfikację organów ochrony prawnej oraz omówiono zasady organizacji, działania i kompetencji poszczególnych organów rozstrzygających, pojednawczych, kontroli legalności i pomocy prawnej. Zawarto ich zwięzłą charakterystykę z uwzględnieniem osobistego charakteru świadczonych przez nie usług, specjalistycznej wiedzy, niezależności zawodowej i etosu zawodowego przejawiającego się w zaufaniu publicznym.
Autorzy przybliżyli także kwestie niezawisłości sędziów, niezależności sądów, zasad działania i organizacji prokuratury oraz funkcjonowania innych zawodów prawniczych i pozaprawniczych, z uwzględnieniem najnowszych zmian w ustawodawstwie i orzecznictwie.
Istotne zmiany legislacyjne, które zaszły od czasu poprzedniego wydania, jak również bogate orzecznictwo - zwłaszcza Trybunału Konstytucyjnego - dotyczące organów ochrony prawnej, a także pojawienie się nowych organów zaliczanych do przedmiotowej kategorii spowodowały konieczność przygotowania piątego wydania, uwzględniającego stan prawny na dzień 15 listopada 2015 r. W publikacji omówiono ponadto zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.