Opis
Niniejsza książka to efekt pracy naukowców zatrudnionych w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz współpracowników Instytutu. Nie jest ona jedynie słownikiem z zakresu bezpieczeństwa, lecz vademecum – celem naszego zespołu autorów było stworzenie specjalistycznego, praktycznego kompendium wiedzy o rozmaitych aspektach współczesnego bezpieczeństwa z uwzględnieniem najnowszych faktów i tendencji. […].
Vademecum bezpieczeństwa ma pomóc wszystkim zainteresowanym zapoznać się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa sensu largo, pojmowanego w sposób ontologicznie otwarty. Sukces działalności międzynarodowej państwa w domenie bezpieczeństwa w dużej mierze zależy od tego, w jakim stopniu i charakterze społeczeństwo rozumie tę problematykę. W vademecum przeanalizowano specjalistyczną terminologię, której używają specjaliści i która zarazem często pojawia się w mass mediach.
Głównym celem vademecum było dokładne wyjaśnienie terminów i pojęć, które zawierają informacje na temat bezpieczeństwa wewnętrznego, międzynarodowego, gospodarczego czy informacyjnego. Stanowi ono próbę uchwycenia fundamentalnych zasad unifikacji koncepcyjnej i terminologicznej, która jest podstawą dalszego rozwoju teorii i praktyki bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Ze Wstępu