Opis
Zakres tematyczny książki jest bardzo szeroki. Autorzy przedstawili niemal wszystkie regulacje prawne określające sfery działania wójtów, burmistrzów, prezydentów. To przede wszystkim zagadnienia ustrojowe gmin – ich istota, zadania, podział kompetencji między organem stanowiącym, jakim jest rada gminy, a organem wykonawczym, jakim jest burmistrz, jego rola i stosunki z radą oraz aparatem pracowniczym.
Ważną sferą aktywności wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest jego kompetencja do współtworzenia aktów prawa miejscowego, podatków i opłat lokalnych oraz budżetów gminnych. Wójt, burmistrz, prezydent jest głównym organizatorem życia społecznego i gospodarczego gminy, więc w Vademecum nie mogło zabraknąć zagadnień kierowania innymi jednostkami organizacyjnymi gminy, spółkami komunalnymi, a także gospodarki komunalnej rozumianej w szczególności jako działalność o charakterze użyteczności publicznej, której celem jest bieżące i nieprzerwane zaspakajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Spośród licznych aspektów z zakresu gospodarki komunalnej autorzy szczegółowo przedstawili formy organizacyjno-prawne tej działalności oraz najważniejsze dziedziny tej gospodarki: zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, gospodarkę odpadami i gospodarkę mieszkaniową (najtrudniejszy bodaj segment tej gospodarki).
Treść książki obejmuje także przepisy proceduralne (KPA) określające sposób postępowania burmistrza jako organu wydającego decyzje administracyjne w indywidualnych sprawach oraz inne najważniejsze i najczęściej przejawiające się aspekty pracy burmistrza, jak np. zamówienia publiczne, kontrola jego pracy i odpowiedzialność.
Nabywając niniejszą książkę, otrzymują Państwo:
zebrane w jednym miejscu informacje o kluczowych prawach i obowiązkach każdego wójta, burmistrza, prezydenta miasta;
praktyczną pomoc w codziennej pracy lokalnych włodarzy (zaczynając od podstawowych zagadnień ustrojowych, tj. czym jest gmina, na dostępie do informacji publicznej kończąc);
wskazanie sposobów postępowania w newralgicznych sytuacjach (np. związanych z łączeniem funkcji m.in. jako organu wykonawczego, organu podatkowego czy zwierzchnika gminnych jednostek organizacyjnych);
wskazówki działania uwzględniające najnowsze orzecznictwo.
Najważniejsze zalety prezentowanej książki, a to:
zbiór praktycznych informacji opisujących funkcję wójta,
dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
wyróżnienie w treści zagadnień ważnych i nowych,
uwzględnienie najnowszych zmian w prawie oraz zamieszczenie autorskich interpretacji wybranych zagadnień,
skład autorski gwarantujący rzetelne opracowanie zagadnień.
W niniejszej książce znajdą Państwo odpowiedzi na między innymi następujące pytania:
jak wygląda relacja pomiędzy wójtem a radą gminy;
w jakich sprawach wójt występuje również jako kierownik urzędu stanu cywilnego;
jakie elementy powinny zawierać akty prawa miejscowego;
w jakich okolicznościach wójt nie otrzyma absolutorium;
czy niezłożenie ślubowania wiąże się automatycznie z utratą mandatu;
czy każde przestępstwo popełnione przez wójta oznacza usunięcie z funkcji;
na czym polega odpowiedzialność wójta z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych;
czy wójt podlega ustawie o pracownikach samorządowych;
dlaczego wójt nie może prowadzić działalności gospodarczej.
Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta miasta to pozycja wydawnicza, która powinna się znaleźć na biurku każdej osoby pełniącej funkcję organu wykonawczego gminy.